Artykuł sponsorowany

Płyty drogowe jumbo – co warto o nich wiedzieć?

Płyty drogowe jumbo – co warto o nich wiedzieć?

Do budowy placów, chodników, a także dróg i parkingów, wykorzystywane są dzisiaj różne materiały prefabrykacyjne w technologii betonowej lub żelbetowej. Przykładem takich konstrukcji, tworzonych w warunkach zakładowych z niesamowitą precyzją są płyty jumbo, znane również pod nazwami jomb, czy też yomb. Poznaj razem z nami ich zastosowanie oraz konstrukcję!

Technologia prefabrykacyjna i jej rynkowy rozrost

Zanim dowiesz się, czym tak naprawdę są płyty drogowe jumbo, warto wiedzieć, że dzisiaj w Polsce, a także w całej Europie, znacznie rozwinęła się dziedzina prefabrykacyjna. Ma ona swoje ujście zarówno w branży konstrukcji stalowych, jak i betonowych oraz żelbetowych. Prefabrykaty stosowane są zatem do stawiania hal magazynowych, wiat garażowych, czy też szeroko w budownictwie przemysłowych, liniowym, mieszkalnym oraz komercyjnym. Dlaczego jednak tak popularyzowana jest technologia prefabrykacyjna? Przede wszystkim na wzgląd ułatwionego procesu budowlanego, który jest nie tylko krótszy, ale i tańszy, a przy tym dodatkowo bardziej precyzyjny, i co ważne powtarzalny! Takimi cechami wyróżnia się również zastosowanie płyt jumbo.

Czym są płyty jumbo?

Płyty jumbo to konstrukcje żelbetowe wielootworowe w formie płytowej i monolitycznej, co pozwala uzyskać bardzo wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, czy olbrzymie obciążenia statyczne oraz dynamiczne. Obecnie znalazły one swoje zastosowanie przy budowie prowizorycznych dróg, przy budowie tanich parkingów, czy też placów – również w modernistycznym skandynawskim wydaniu. Często są to również konstrukcje wykorzystania przemysłowego, a także tego związanego z zabezpieczaniem różnego rodzaju nasypów. Płyty jumbo czasem stanowią produkty konstrukcyjne dróg objazdowych lub tymczasowych, leśnych oraz wiejskich. Idealne są one zaś do zabudowy zarówno niewielkich powierzchni, jak i tych bardzo rozległych. Zamawiają je również rolnicy, czy też właściciele działek ogrodowych. Rynek zbytu płyt tego typu koncentruje się zatem na klientach publicznych, indywidualnych oraz biznesowych. Jeśli chodzi zaś o polskich dystrybutorów płyt jumbo, jednym z najlepszych jest firma KRUSZYWA Dariusza Wrony, która zajmuje się sprzedażą również groszku, węgla, miału węglowego, grysu ogrodowego, kamieni ogrodowych, eko groszku, czy też kostki granitowej.

Zalety płyt jumbo

Płyty jumbo są przede wszystkim bardzo wytrzymałe na różne warunki pogodowe. Oprócz tego wytrzymują wysokie obciążenia, nawet na poziomie 30 kN. Jak na prefabrykaty, są one również stosunkowo lekkie – do 170 kg przy wymiarach np. 75 x 100 x 13 (szer. x dł. x wys.). Dzięki temu w prosty sposób się je zarówno montuje, jak i transportuje! 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz