Artykuł sponsorowany

Place zabaw - drewniane czy metalowe?

Place zabaw - drewniane czy metalowe?

Place zabaw to idealne miejsca, w których dzieci mogą spędzić wolny czas. Dzięki temu spędzają go aktywnie, podczas kreatywnych zabaw, wśród innych rówieśników i w dodatku na świeżym powietrzu. Współczesne place zabaw są najczęściej wykonywane z drewna lub metalu. Obydwa rozwiązania mają swoje zalety, które jednak jest lepsze? W poniższym artykule przedstawiamy ich najważniejsze atuty.

Drewniane place zabaw

Drewniane place zabaw mają tę ogromną zaletę, że są wykonane z naturalnego materiału, bezpiecznego zarówno dla środowiska, jak i człowieka. Drewno idealnie wkomponowuje się w otoczenie, zwłaszcza, jeśli w pobliżu są parki, ogrody lub osiedlowe skwery. Place zabaw z drewna ponadto posiadają zaletę estetyczną i ze względu na grubość drewna prezentują się bardziej okazale od metalowych urządzeń. Samo drewno jako materiał jest cieplejsze i bardziej naturalne w stosunku do metalu, który jest zimny w dotyku. Drewniane place zabaw nawiązują do natury. Idealnie komponują się z zielenią i pięknie się prezentują. Drewno kojarzy się z przyrodą, czyli najlepszym miejscem dla relaksu i zabawy

Drewniane place zabaw, na przykład z firmy Karos, są dostępne w najróżniejszych wersjach kolorystycznych. Pomysłowe i bajecznie kolorowe huśtawki, karuzele, bujaki, piaskownice lub inne konstrukcje, są w stanie zachwycić nie tylko dzieci, ale i również niejednego dorosłego. Sprawiają wrażenie ciepłych i przyjaznych. Ich kolejnym atutem jest cena - zwykle niższa od placów wykonanych z metalu.

Bezpieczeństwo drewnianych placów zabaw

Jeśli ktoś zastanawia się, czy drewniane place zabaw są bezpieczne, odpowiedź brzmi - zdecydowanie tak. Do ich budowy używa się zwykle drewna impregnowanego ciśnieniowo  co gwarantuje dużą wytrzymałość i odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Słupy nośne mające kontakt z gruntem, są dodatkowo zabezpieczone metalowymi kotwami, co stanowi dobrą ochronę przed korozją biologiczną drewna. Na szczycie słupów pionowych umieszczane są plastikowe osłony, przez co drewno jest zabezpieczone przed bezpośrednim wsiąkaniem wody, która spływa z urządzenia zabawowego Aby jednak utrzymać dobry stan drewnianego placu zabaw, należy go impregnować  co 2-3 lata preparatami drewnochronnymi , które można bez problemu kupić w marketach budowlanych.

Metalowe place zabaw

Dużą zaletą nowoczesnych metalowych placów zabaw jest ich forma - przybierają one ciekawe, często bajeczne kształty, które idealnie wkomponowują się w nowoczesne otoczenie. Zabawa w takich miejscach może sprawić wiele radości, niestety, ze względu na użyty materiał, niespodziewane upadki mogą być bardziej bolesne dla dzieci a ich konsekwencje są zdecydowanie poważniejsze niż na placach zabaw wykonanych z drewna.

Materiałem zwykle używanym do budowy takich placów zabaw, jest stal. Trzeba przyznać, że stal jest bardziej wytrzymała niż nawet idealnie zaimpregnowane drewno. Jednak podobnie jak drewno wymaga regularnej konserwacji - nawet niewielkie zadrapania mogą spowodować korozję.  Warto zaznaczyć, że ponownego cynkowania ogniowego i malowania proszkowego nie da się zastosować na istniejącym placu zabaw. Taki zabieg wiąże się z demontażem części przeznaczonej do konserwacji. Istnieją oczywiście odpowiednie farby i środki przeznaczone do malowania elementów stalowych, również tych pokrytych rdzą, jednak dobranie odpowiedniego koloru do istniejącego może stanowić problem. Może się to wówczas wiązać z koniecznością przemalowania całego placu zabaw lub całego elementu a nie jedynie uszkodzonej części.  Stal jest materiałem „chłodnym” w odbiorze. Aby plac zabaw wyglądał przyjaźnie, powinien by odpowiednio zaprojektowany i pomalowany na ciepłe, przyjemne barwy.

Czy znając zalety obu rozwiązań wiesz już jaki rodzaj placu zabaw będzie dla maluchów lepszy? W naszej ocenie zdecydowanie przodują drewniane place zabaw.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz