Artykuł sponsorowany

Piwa dolnej i górnej fermentacji

 Piwa dolnej i górnej fermentacji

W ostatnim czasie na półkach sklepowych pojawiło się wiele rodzajów piwa. Naszym jedynym problemem przestał być wybór pomiędzy butelką, a puszką. Żeby jednak umieć kupić to, co nas interesuje, warto poznać trochę tajemnice piwowarstwa. Czy wiecie, czym jest dolna i górna fermentacja piwa? Jeśli nie, to zapraszamy do lektury artykułu, który z pewnością poszerzy Waszą wiedzę browarniczą.

Czym w ogóle jest fermentacja?

W dużym uproszczeniu fermentacja to proces piwowarski, w którym użyte drożdże przerabiają cukry fermentowane znajdujące się w brzeczce na alkohol etylowy oraz dwutlenek węgla. Jednak to nie wszystko. Podczas wytwarzania alkoholu, drożdże produkują również dodatkowo substancje, w tym estry, kwasy, fenole oraz alkohole wyższe.

Dolna fermentacja

Przejdźmy za ten do bardziej szczegółowego omówienia procesu fermentacji. Zaczniemy od fermentacji dolnej. Używa się do niej drożdży (Saccharomyces pastorianus), które podczas pracy opadają na dno fermentatora. Owe drożdże zaczynają proces fermentacji w niższych temperaturach (5-15 stopni Celsjusza), dlatego wymagany jest specjalistyczny sprzęt, w tym sprzęt chłodniczy. Piwa dolnej fermentacji cechują się intensywnym smakiem słodu i chmielu, a także są bardzo klarowne. Możemy zaliczyć do nich między innymi takie typy piw, jak:

  • pilzner,

  • lager,

  • koźlak,

  • porter bałtycki.

Górna fermentacja

Górna fermentacja to dobrze znany i używany w piwowarstwie od lat proces. Wykorzystuje się do niego drożdży (Saccharomyces cerevisiae) pracujących w wyższych temperaturach, w zakresie od 15 do 25 stopni Celsjusza, które produkują piwo dość szybko. Piwa uzyskane za pomocą górnej fermentacji posiadają głębszy smak, często wyczujemy w nich nuty owoców, ziół, a także przypraw. Do najbardziej popularnych rodzajów należących do tej grupy z pewnością możemy zaliczyć:

  • APA,

  • IPA,

  • portery,

  • piwa klasztorne,

  • piwa pszeniczne.

Określenie górna fermentacja, tak jak w przypadku dolnej, ma związek z drożdżami, które w tym przypadku utrzymują się na powierzchni.

Które piwo wybrać?

W bogato zaopatrzonych sklepach, a także hurtowniach, takich jak hurtownia Zofmar-Bis znajdziemy zarówno piwa dolnej, jak i górnej fermentacji. Które z nich wybrać? To już zależy od naszych preferencji smakowych. Jeśli mamy ochotę na intensywnie chmielowe piwo powinniśmy postawić na dolną fermentację, jeśli wolimy owocowe nuty to oczywiście na górną. Jednak zawsze warto wybierać piwa wysokiej jakości, na przykład z browarów rzemieślniczych.

Opracowanie:
Łódź, Niciarniana 50 lok. 52
tel. 510 124 033
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz