Artykuł sponsorowany

Pielgrzymka do Fatimy. Poznaj jedno z najważniejszych miejsc kultu maryjnego

Pielgrzymka do Fatimy. Poznaj jedno z najważniejszych miejsc kultu maryjnego

Fatima to niewielka wioska w Portugalii, gdzie w 1917 roku trojgu dzieciom kilkakrotnie objawiła się Matka Boża. Byli to prości, kilkuletni pastuszkowie: rodzeństwo Franciszek i Hiacynta oraz ich kuzynka Łucja. Małe dzieci stały się przekazicielami maryjnego orędzia, które po dziś dzień ma ogromną moc oddziaływania. Jednym z czcicieli Matki Bożej Fatimskiej był święty papież, Jan Paweł II.

Objawienie Matki Bożej w Fatimie

Ze względu na głęboką cześć wobec Maryi, Portugalia od czasów średniowiecza była określana jako Terra de Sancta Maria, Ziemia Matki Bożej. Na początku XX w. kraj ten przechodził okres burzliwych zmian społecznych, a władze państwowe rozpoczęły prześladowanie chrześcijan, dążąc do wyplenienia religii z umysłów i serc ludzi.

W czasie I wojny światowej, w niewielkiej wiosce Fatima, Matka Boża kilkakrotnie ukazała się trojgu dzieciom i za ich pośrednictwem przekazała światu ważne orędzie. Jest to wezwanie do nawrócenia i pokuty, a także zachęta, by odmawiać różaniec, który może stać się drogą prowadzącą do głębokiego życia duchowego. Maryja zachęcała również do oddania się Jej Niepokalanemu Sercu. Potwierdzeniem objawień był cud słońca, jaki wydarzył się 13 października 1917 roku. 70 tysięcy zgromadzonych ludzi widziało słońce wirujące wokół własnej osi, świecące różnokolorowym światłem, które w pewnej chwili zaczęło z olbrzymią prędkością zbliżać się ku ziemi, jednak nie uderzyło w nią, lecz powróciło na właściwe sobie miejsce.

Objawienia w Fatimie nie stanowią włącznie wydarzeń historycznych. Istota przesłania jest ważna i aktualna do dzisiaj. Dlatego osoby wierzące czują potrzebę pielgrzymowania do tego miejsca – stwierdza przedstawiciel Biura Pielgrzymkowo-Turystycznego Ludwik z Tychów. – Wielokrotnie widziałem, jak pielgrzymka do Fatimy stanowiła dla naszych pielgrzymów ważne, duchowe przeżycie. Wyjazdy staramy się organizować w taki sposób, by sprzyjały wewnętrznemu doświadczeniu. Dlatego dbamy o szczegóły: właściwe ubezpieczenie, dobre autokary, świetnych kierowców i przewodników. Dokładamy wszelkich starań, aby nieprzewidziane przeszkody nie zakłóciły najważniejszego celu podróży.

Po co pielgrzymować?

Początkowo chrześcijanie pielgrzymowali do miejsc związanych z życiem i śmiercią Chrystusa. Był to sposób na spotkanie z Bogiem i doświadczenie Jego obecności. Przemierzanie drogi oraz pokonywanie jej trudów stawało się także metaforą życia i wędrowania na ostateczne spotkanie z Trójcą Św.

Z czasem zaczęto pielgrzymować do miejsc związanych z życiem i śmiercią apostołów oraz świętych. Szczególnym miejscem pielgrzymek stawały się także miejsca, gdzie ludziom objawiła się Maryja. Dla osób wierzących ostatecznym celem pielgrzymki pozostaje spotkanie z Bogiem, jednak okazuje się, że mogą pomóc w tym konkretni pośrednicy. Zaś motywy, dla których ludzie ruszają w drogę, są przeróżne: potrzeba pokuty, zadośćuczynienia, wyrażenie wdzięczności za otrzymane łaski czy prośba o konkretny dar Boży.

Nowa formuła: pielgrzymko-wczasy

Współczesną formułą pielgrzymowania są podróże łączące motywy religijne z elementami aktywnego wypoczynku, np. pielgrzymko-wczasy do Medziugorie. Ta niewielka miejscowość położona w południowej części Hercegowiny stanowi miejsce współczesnych objawień maryjnych. Chociaż Kościół Rzymskokatolicki nadal bada ich prawdziwość, nie kwestionuje przy tym faktu, że wielu pielgrzymów przybywających do tego miejsca doświadczyło głębokiego nawrócenia pod wpływem którego zmienili swoje życie.

Jednak duchowość nie stoi w sprzeczności z wypoczynkiem i cieszeniem się piękną przyrodą, podarowaną człowiekowi przez Stwórcę. Z Hercegowiny można przejechać na chorwacką Riwierę Makarską, pięknego regionu położonego nad Morzem Adriatyckim. To miejsce praktycznie gwarantuje ciepłe lato, pośród kamienistych plaż, przejrzystej wody zachęcającej do kąpieli, gór i sosnowych lasów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz