Artykuł sponsorowany

Pielęgniarki środowiskowe - jakie usługi świadczą na rzecz chorego?

Pielęgniarki środowiskowe - jakie usługi świadczą na rzecz chorego?

Pielęgniarki środowiskowe to specjalistki, które świadczą usługi w najbliższym środowisku osoby chorej, czyli w domu pacjenta. Jest to bardzo często spowodowane tym, że pacjent nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować, lub nie ma osoby, która będzie potrafiła się nim odpowiednio zająć. Są też osoby tak ciężko chore, że nie mogą w ogóle wstawać z łóżka i nie mają nikogo, kto pomógłby im w przyjmowaniu leków, jedzenia czy poprawieniu komfortu życia.

Pomoc chorym osobom

Pomoc przysługuje osobom obłożnie chorym, ale także takim, których sprawność ruchowa oraz psychofizyczna jest ograniczona. Tacy pacjenci, którzy są zapisani do danej przychodzi, po zgłoszeniu potrzeby i otrzymaniu zlecenia od lekarza rodzinnego, nie muszą się sami fatygować do szpitala w celu pobrania materiału diagnostycznego czy też wykonania jakiegoś badania. W przypadku osób przewlekle chorych lub mieszkańców domu opieki społecznej, możliwe jest ustalenie indywidualnego planu wizyt we wcześniej uzgodnionych terminach w dni pracy pielęgniarki, w godzinach od 8 do najczęściej 18. Dodatkowo, opieka obejmuje także wizyty w dniu zgłoszenia, w razie nagłych przypadków wymagających natychmiastowej pomocy. Należy pamiętać, że leki czy też środki farmakologiczne, a także sprzęt medyczny, pacjent, jego rodzina czy też bliskie mu osoby, muszą zapewnić we własnym zakresie. Istnieje wiele przedsiębiorstw, takich jak np. Domowe Wizyty Pielęgniarskie Iwona Woroniecka, które świadczą usługi pielęgniarskie w domu pacjenta, prowadząc konsultację i szkoląc opiekunów chorego w kwestiach związanych z odpowiednią pielęgnacją pacjenta.

Zakres działań pielęgniarki

Świadczenia w ramach opieki są świadczeniami medycznymi, a nie opiekuńczymi, które powinna zapewniać rodzina, opiekun prawny czy też bliskie osoby. Zakres działań pielęgniarki ma na celu przygotowanie pacjenta w możliwie najkrótszym czasie do samodzielności w chorobie lub niepełnosprawności, a także edukację rodziny i opiekunów, w celu zapewnienia bezpieczeństwa, komfortu życia danej osobie oraz realizacji codziennych czynności. Pielęgniarka najczęściej pomaga także w terapii prowadzonej przez lekarza. Aplikuje zastrzyki, zmienia opatrunki, wykonuje podstawowe zabiegi pielęgnacyjno-lecznicze. Jeżeli osoba chora wymaga specjalnej diety oraz karmienia, może liczyć na wsparcie pielęgniarki w ustaleniu sposobu żywienia oraz rodzaju dostarczanego pokarmu. Fachowa opieka pielęgniarska pozwoli także zapobiec powikłaniom wywołanym długotrwałym unieruchomieniem, pielęgniarka pomaga bowiem w podstawowych ćwiczeniach rehabilitacyjnych bądź instruuje opiekunów chorego, w jaki sposób je wykonywać.

Opracowanie:
Warszawa, Umińskiego 28 lok. 32
tel. 604 846 281
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz