Artykuł sponsorowany

Pielęgnacja i formowanie kikuta po amputacji kończyny dolnej

Pielęgnacja i formowanie kikuta po amputacji kończyny dolnej

Kikut po amputacji to część kończyny dolnej, która będzie stykała się z lejem protezowym. Od jego stanu po kilku miesiącach od operacji zależy stopień aktywności i odzyskania sprawności pacjenta przy pomocy protezy. Istotna jest zatem jego odpowiednia pielęgnacja i właściwe formowanie. Na co należy zwrócić uwagę w tym aspekcie, by proces rekonwalescencji przebiegał bez powikłań?

Pielęgnacja kikuta

Po operacji amputacji kończyny dolnej zakładany jest sztywny opatrunek, który zabezpiecza ranę przed infekcją, przyspiesza gojenie a także ma wpływ na zmniejszenie obrzęku i w miarę upływu czasu, także na formowanie kikuta. Istotna jest codzienna zmiana opatrunku i delikatne spryskiwanie rany odpowiednim środkiem zalecanym przez personel medyczny. Po wygojeniu rany istotne jest także hartowanie kikuta. W tym celu można zastosować naprzemiennie ciepły i zimny prysznic, pocieranie go ręcznikiem, opieranie kikuta o twarde podłoże. Pozwala to na przywrócenie „czucia głębokiego”, umożliwiającego lepsze sterowanie protezą. Odpowiednie postępowanie z kikutem umożliwia prawidłowe i w miarę szybkie wygojenie rany, zapobiega obrzękom oraz przykurczom. Pacjenci mogą odczuwać ból kikuta, który jest związany także z aspektem psychologicznym i zwany jest bólem fantomowym. Przy jego pojawieniu się można stosować środki przeciwbólowe.

Formowanie kikuta

Na formowanie kikuta znaczący wpływ ma sposób jego bandażowania wykonywany według odpowiedniego schematu. Alternatywą do tego jest stosowanie pończoszek kikutowych lub silikonowych lejków pooperacyjnych. Pończoszki kikutowe najczęściej wykonane są z połączenia bawełny i silikonu. Zabezpieczają one także przed otarciami i odparzeniami kikuta. Ich wierzchnia warstwa wykonana jest z bawełny, która łączy się z żelem lub silikonem stanowiącym jej kolejną warstwę. Podczas pierwszego okresu użytkowania protezy należy szczególnie dbać o ochronę kikuta przed uszkodzeniami. Kształt kikuta ma istotne znaczenie przy doborze odpowiedniej protezy dopasowanej do indywidualnych oczekiwań a także możliwości przyszłego użytkownika protezy. Po ustabilizowaniu wymiarów i kształtów kikuta należy ciągle pamiętać o jego odpowiedniej pielęgnacji.

Po amputacji kończyny dolnej należy zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację i proces formowania kikuta. Firma Ortopedyka zajmuje się produkcją protez, posiada w swojej ofercie także pończoszki kikutowe i silikonowe umożliwiające prawidłowe zabezpieczenie i ochronę kikuta.

Opracowanie:
Siemianowice Śląskie, 1 Maja 11
tel. 32 766 01 83
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz