Artykuł sponsorowany

Pianka PUR jako materiał izolacyjny

Pianka PUR jako materiał izolacyjny

Pianka poliuretanowa, czyli inaczej pianka PUR, jest stałym elementem w dziedzinie budownictwa. Ważną kwestią w budowach domu jest ich ocieplenie, więc pianka poliuretanowa jest głównym źródłem izolacji. Posiada ona wiele istotnych zalet, które mają znaczenie nie tylko przy samej budowie domu, ale również podczas mieszkania w nim. Oprócz tego charakteryzuje się szerokim zastosowaniem – nie tylko związanym
z ociepleniem domu. Poznaj plusy stosowania pianki PUR, a także sposoby jej wykorzystania.

Czym jest pianka poliuretanowa?

Pianka poliuretanowa to materiał, który powstaje w wyniku połączenia żywicy
i utwardzacza
. Dzięki takiemu połączeniu ma ona dużą objętość i stanowi doskonałe uzupełnienie wolnej przestrzeni. Wyróżnia się dwa rodzaje pianki poliuretanowej. Pierwszą z nich jest pianka otwarto-komórkowa, która jest stosunkowa lekka i ogranicza przepływ powietrza. Stosowana jest głównie do ocieplania i wygłuszania poddaszy. Drugim rodzajem pianki PUR jest pianka zamknięto-komórkowa, charakteryzująca się większą masą i jeszcze mniejszą przepuszczalnością powietrza. Z tego względu wykorzystywana jest do izolacji termicznej i wodnej tarasów, fundamentów, czy też ścian. 

Jak tłumaczy pracownik firmy Spray: ,,Oprócz swoich podstawowych zalet, pianki PUR są również odporne na czynniki chemiczne i biologiczne. Ponadto, dzięki temu, że niektóre z nich są prawie nieprzepuszczalne dla powietrza, znacznie redukują utratę energii. To doskonały wybór, jeśli planuje się skuteczne ocieplenie domu”.

Wygłuszanie i termoizolacja, czyli zastosowanie pianek PUR

Pianka PUR doskonale sprawdzi się jako izolator dźwięków. Umieszczenie pianki na ścianach działowych skutecznie zapobiega dochodzeniu głośnych dźwięków z danego pomieszczenia. Pianka PUR to również doskonałe rozwiązanie na rozsądne zarządzanie energią. Niewłaściwy wybór izolacji w domu może skutkować wyższymi opłatami za ogrzewanie w okresie zimowym, natomiast pianka PUR skutecznie minimalizuje utraty energii, dzięki posiadaniu specjalnej, ,,zamkniętej” struktury, która zapobiega przedostawaniu się powietrza przez otwory pianki do wnętrza. Dzięki takim właściwościom doskonale nada się do ocieplenia ścian budynków, dachów, czy fundamentów. Przy ocieplaniu poddaszy zaleca się wykorzystywać głównie piankę otwarto-komórkową. Poddasza i stropy mogą być narażone na rozwój pleśni i grzybów pod wpływem wilgoci. Pianka otwarto-komórkowa pozwala na cyrkulację odpowiedniej ilości pary wodnej, która jednocześnie nie osadza się na piance i przeciwdziała powstawaniu wilgoci.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz