Pestki dyni, a zdrowie. Dlaczego warto po nie sięgnąć?

Pestki dyni, a zdrowie. Dlaczego warto po nie sięgnąć?

Dynię i jej właściwości odżywcze zna prawie każdy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że równie zdrowe i wartościowe są jej pestki. Znajdziemy w nich cynk, magnez, wapń, żelazo a także liczne witaminy. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak pestki dyni mogą wpłynąć na nasze zdrowie i dlaczego warto wprowadzić je do swojej diety.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jakie składniki odżywcze znajdziemy w pestkach dyni?

Nasiona dyni, czyli jej pestki, w swoim składzie zawierają między innymi:

  • cynk (jest go więcej, niż w miąższu!),
  • fosfor,
  • magnez,
  • mangan,
  • selen,
  • wapń,
  • żelazo,
  • aminokwasy (alaninę, glicynę, kwas glutaminowy, tryptofan),
  • pektyny,
  • karoten,
  • witaminy A, D, E oraz B1, B2, B3 i B9.

Najcenniejsze w pestkach jest jednak to, czego nie znajdziemy w miąższu. Co to? Chodzi o olej bogaty w fitosterole i nienasycone kwasy tłuszczowe. 

Fitosterole mają niebagatelne znaczenie w profilaktyce antynowotworowej. Mają one właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwmiażdżycowe oraz antyoksydacyjne. Wykazano, że zapobiegają rozwojowi raka prostaty, jajników, płuc i okrężnicy. 

Nienasycone kwasy tłuszczowe zapobiegają też odkładaniu się złogów cholesterolu w tkankach, a tym samym – miażdżycy.

Właściwości pestek dyni

Właściwości pestek z pewnością spodobają się paniom. Zawarty w nich cynk ma bowiem zbawienny wpływ na urodę, a biotyna wzmacnia włosy i paznokcie. Spore ilości witaminy E, która nazywana jest eliksirem młodości, powodują „wymiatanie” wolnych rodników z organizmu, tym samym zapobiegając objawom starzenia się skóry

Znajdujący się w pestkach dyni magnez ma z kolei znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Potwierdzono naukowo, że redukuje on zmęczenie i stres, których doświadczamy w ciągu dnia. Ma też znaczny wpływ na jakość naszego snu, reguluje bowiem poziom serotoniny, hormonu odpowiedzialnego za relaksację i dobry nastrój.

Spożywanie pestek może działać zapobiegawczo przy nowotworze jelita grubego. Ma też działanie ochronne na prostatę, której prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne do utrzymania funkcji seksualnych na właściwym poziomie. Znajdujący się w nasionach dyni cynk ponadto wpływa na obniżenie stężenia złego cholesterolu we krwi, co chroni przed chorobami serca oraz nadciśnieniem.

Dzięki zawartości kwasów omega 3 oraz dużych ilości fitosteroli pestki dyni zapobiegają rozwojowi miażdżycy i innych chorób cywilizacyjnych.

Mogą być cennym środkiem w leczeniu pasożytów. Przypisuje się im zdolność zwalczania owsików, tasiemca czy glisty ludzkiej. To działanie wynika z obecności kukurbitacyny. Związek ten poraża układ nerwowy pasożytów oraz przyspiesza proces usuwania robaków z przewodu pokarmowego.

Pestki dyni w kuchni

Pestki dyni mogą być stosowane nie tylko w celach leczniczych, ale również w kuchni. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do musli, jogurtów czy sałatek. Można dodać je do własnoręcznie wypiekanego chleba lub ciasta zamiast orzechów. Dobrze smakują również solo, jako przekąska.

Pestki można kupić w sklepie lub uprażyć samemu. Najpierw należy je dobrze umyć, a następnie rozłożyć na blasze. Zapiekać w temperaturze 190 st. C przez 20-30 minut, aż będą suche. 

Przed podaniem warto je podprażyć na suchej patelni - wtedy zyskają jeszcze ciekawszy smak. Tak przygotowane najlepiej będą smakować w sałatce.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz