Artykuł sponsorowany

Pełne funkcjonowanie po amputacji kończyny dolnej

Pełne funkcjonowanie po amputacji kończyny dolnej

Do najczęstszych przyczyn amputacji kończyn dolnych należą wypadki komunikacyjne i powstałe w ich wyniku urazy. W młodym wieku amputacją mogą też skutkować nowotwory kości, bądź ich przewlekłe stany zapalne, natomiast u osób starszych zwykle dokonuje się amputacji w wyniku powikłań cukrzycy, miażdżycy naczyń, zakrzepowo-zarostowego zapalenia tętnic, lub innych schorzeń naczyniowych. Rzadko, ale zdarzają się także wrodzone niedorozwoje kończyn.

Rehabilitacja wkrótce po amputacji

Na proces rehabilitacji wpływ ma wiele czynników, ale do najważniejszych należy ogólna sprawność przed amputacją, wiek osoby, rodzaj i wysokość amputacji a także współwystępujące choroby. Rehabilitacja obejmuje cały organizm, dlatego zaangażowane w nią muszą być wszystkie narządy. Często do pierwszych ćwiczeń wykonywanych przez pacjenta już w pierwszej dobie po amputacji należą ćwiczenia oddechowe. Jeśli amputacja jest planowana, jeszcze przed operacją należy choremu zapewnić właściwe wsparcie psychologiczne, oraz rozpocząć wykonywanie ćwiczeń, których celem jest poprawienie kondycji ogólnej. Są one dobierane indywidualnie, z uwzględnieniem ogólnego stanu pacjenta. Po operacji zwrócić należy uwagę na ćwiczenia ogólnousprawniające oraz wzmacniające pozostałe kończyny, jak również wzmacniające siłę mięśni kończyny chorej. Niezwykle istotne są też ćwiczenia stawów biodrowych oraz, w przypadku amputacji poniżej kolana – stawu kolanowego chorej nogi. Przykrym powikłaniem, które niejednokrotnie uniemożliwia pełną rehabilitację chorego są przykurcze w stawach, dlatego należy za wszelką cenę nie dopuścić do ich powstania. Z perspektywy późniejszego dopasowania protezy kończyny dolnej duże znaczenie ma ustabilizowanie objętości kikuta. Objętość ta jest zmienna najpierw ze względu na obrzęk po operacji, w późniejszym okresie z powodu zaniku mięśni. Aby uzyskać właściwy kształt kikuta można stosować opatrunek gipsowy lub bandażowanie, a także masaże i oklepywanie. Ważne jest też hartowanie, czyli przyzwyczajanie kikuta do ucisku oraz zmniejszenie jego wrażliwości na dotyk.

Prawidłowe dopasowanie protezy

Na początku stosuje się protezę tymczasową. Jedną z pierwszych rzeczy, których musi się nauczyć pacjent jest utrzymywanie równowagi bez i w protezie. Bardzo istotna jest tu siła mięśni pozostałej części nogi, gdyż nie tylko musi utrzymać ciężar ciała, musi także dźwigać protezę. Właściwe dopasowanie protezy to priorytet firm takich jak Orto-Beskid S.C., ponieważ za każdym razem mamy do czynienia z innym kształtem, długością, objętością kikuta. Każdy pacjent inaczej też toleruje kontakt z lejem protezy, oraz różne technologie zawieszenia protezy, dlatego jej dopasowanie jest za każdym razem sprawą indywidualną.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz