Artykuł sponsorowany

Pełne badanie gruntów – kiedy niezbędna jest pomoc geologa?

Pełne badanie gruntów – kiedy niezbędna jest pomoc geologa?

Zbadanie terenu przed wykonaniem na nim konkretnych prac budowlanych jest niezbędne. Zlecenie badania gruntu jest jedną z podstawowych czynności wchodzących w skład usług geologicznych i musi być przeprowadzona przez wykwalifikowanego specjalistę. W ramach takiej analizy działki będzie on w stanie dokładnie określić jej skład i przygotować do inwestycji. Kiedy jeszcze potrzebna jest pomoc geologa?

Dopasowany projekt

Przed przystąpieniem do projektowania obiektu na konkretnej działce, należy bezwzględnie zbadać grunt. Jednym z najważniejszych jego parametrów jest nośność, która musi być odpowiednio wysoka. Wraz z jej zmniejszeniem może dojść do nieprawidłowego przenoszenia obciążeń przez fundament, co z kolei skutkować będzie m.in. pęknięciami ścian. Nierówno osiadający budynek to spory problem, a wyeliminowanie błędów tego typu oznacza zazwyczaj szereg kosztownych i czasochłonnych prac budowlanych. Uniknięcie nieodwracalnych uszkodzeń konkretnego budynku jest zatem możliwe dzięki przeprowadzeniu na początku inwestycji niezbędnego badania gruntu. Tego typu usługę geologiczną w sposób profesjonalny świadczy firma Kielkart, która dzięki wieloletniemu doświadczeniu i wysokim kwalifikacjom jest w stanie dokładnie określić poszczególne właściwości terenu. Jak dokładnie wyglądają badania geologów, na podstawie których sporządzana jest dokumentacja geotechniczna?

Profesjonalne badanie

W ramach przeprowadzonych usług geologicznych w terenie wykonuje się wiercenie, sondowanie, pobór próbek zarówno wód, jak i gruntów, a także pomiar zwierciadła wody gruntowej. Po zebraniu niezbędnego materiału geolog przekazuje go do specjalistycznego laboratorium, w którym próbki są szeroko i precyzyjnie analizowane. Oprócz wskaźnika zagęszczenia uzyskuje się wtedy informacje na temat stopnia plastyczności gruntu i składu chemicznego wód gruntowych znajdujących się na terenie działki. Pomaga to w określeniu m.in. agresywności w stosunku do betonu. Po wykonaniu niezbędnych badań sporządzana jest kompletna dokumentacja geotechniczna. To właśnie na jej podstawie powinien być realizowany projekt inwestycji budowlanej – znajdują się w niej pełne informacje na temat gruntów występujących w podłożu działki. Wszelkie istotne dane dotyczące np. ich wzajemnego ułożenia pozwalają na właściwe zagospodarowanie zbadanego terenu. Dokumentacja geotechniczna wskazuje też grunty nośne, określa dokładnie głębokość występowania wód gruntowych, a także zawiera kluczowe wnioski i zalecenia na temat posadowienia budynku. Warto więc zlecić pełne badanie gruntów jeszcze przed przystąpieniem do prac budowlanych – to gwarancja dobrze, solidnie zbudowanej konstrukcji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz