Artykuł sponsorowany

Pełna księgowość w rękach Mobilnego Biura Rachunkowego Deklaracja Doroty Zbrzeźniak w Toruniu

Pełna księgowość w rękach Mobilnego Biura Rachunkowego Deklaracja Doroty Zbrzeźniak w Toruniu

Pełna księgowość to jeden ze sposobów rozliczania się z Urzędem Skarbowym i należy do obowiązków pewnej grupy przedsiębiorców, którzy naturalnie oddają to w ręce specjalistów rachunkowości. To zapewnia rzetelne i niewadliwe prowadzenie pełnej księgowości, która nazywana bywa też prowadzeniem ksiąg handlowych. Sprawdź, na czym to polega, czyim jest obowiązkiem oraz dlaczego warto pracować z biurem rachunkowym.

Czym jest pełna księgowość i kto ma obowiązek jej prowadzenia?

Pełna księgowość to nic innego, jak prowadzenie ksiąg handlowych będących jedną z dostępnych form rozliczania przedsiębiorstwa z Urzędem Skarbowym. Rzetelnie prowadzone księgi handlowe stanowią dla specjalisty najlepsze źródło informacji o aktualnej sytuacji firmy, a nawet o jej przyszłości. Księgi handlowe stanowią zestawienie każdego wydarzenia gospodarczego mającego miejsce w firmie. Do prowadzenia pełnej księgowości zobligowane są spółki kapitałowe (sp. z o.o. i s.a.), spółki komandytowe, spółki komandytowo-akcyjne oraz osoby fizyczne i spółki, których roczne uzyskane przychody przekraczają równowartość 2 000 000 euro.

Jak wyglądają księgi handlowe, zwane też rachunkowymi?

Dawniej nazwę można było uznać za bardziej adekwatną do rzeczywistego obrazu ksiąg handlowych, ponieważ były to grube zeszyty, w których skrupulatnie zapisywano wydarzenia gospodarcze. Dziś, w większości przypadków, księgi zastąpione zostały stosownymi programami komputerowymi, jednak bez zmian zostały elementy, które powinny w nich zostać zawarte, a są to:

  • dziennik (chronologicznie ułożone zdarzenia gospodarcze w firmie),

  • księga główna (ewidencja zgodna z zasadą podwójnego zapisu – każdą operację zaksięgować należy na dwóch kontach jednocześnie),

  • księgi pomocnicze (tzw. konta analityczne – rejestrują te same zdarzenia, co księga główna, tyle że uzupełniając je o dodatkowe informacje),

  • zestawienie obrotów i sald (tzw. bilans próbny – jeśli wszystko się w nim zgadza, księgi są prowadzone poprawnie),

  • inwentarz (zestawienie aktywów i pasywów).

Dlaczego warto skorzystać z usług biura rachunkowego?

Coraz więcej przedsiębiorców docenia usługi biur rachunkowych, takich jak Mobilne Biuro Rachunkowe Deklaracja Doroty Zbrzeźniak w Toruniu. Współpraca z zewnętrznymi specjalistami na zasadach outsourcingu okazuje się znacznie wygodniejszym i bardziej opłacalnym dla przedsiębiorcy rozwiązaniem. Zwłaszcza jeśli księgowi mają wiedzę i wieloletnie doświadczenie pozwalające im na świadczenie usług na najwyższym poziomie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz