Artykuł sponsorowany

Patyna – czym postarzyć drewno w decoupage?

Patyna – czym postarzyć drewno w decoupage?

Patyna powstaje w naturalnym procesie korozji atmosferycznej miedzi i jej stopów w wilgotnym powietrzu, tworząc na powierzchni charakterystyczną, zielonkawą warstwę. W decoupagu patyna to po prostu „oznaka dawności”, zaś patynowaniem nazywa się proces samodzielnego postarzania przedmiotów drewnianych. Jak i czym postarzyć drewno w technice decoupage?

Postarzać drewno – ale po co?

Dość powszechnie przyjęło się przekonanie, że drewniane podłogi i meble należy odpowiednio pielęgnować i konserwować, by jak najdłużej zachowały doskonały stan. Jednak coraz częściej obserwuje się fascynację stylem vintage, powodzeniem cieszą się meble z PRL; inspiracje stylem skandynawskim też robią swoje. Meble i przedmioty „z duszą”, z własną historią, są przez wielu pożądane znacznie bardziej niż te nowe, gładkie, idealne, prosto z zakładu produkcyjnego. Niestety nie każdy miłośnik stylu retro może się nimi pochwalić. Na szczęście z pomocą przychodzi rękodzieło i możliwość samodzielnego patynowania. Odpowiednie artykuły do decoupage pozwalają postarzyć nie tylko takie przedmioty z drewna jak skrzynie, szkatułki, pudełka, ramki i puzderka, lecz także meble: komody, szafy, stoły, regały.

Postarzanie patyną do drewna

Internetowe poradniki dla decoupażystów pełne są pomysłów na postarzanie drewna. Można wizualnie dodać powierzchni lat, pokrywając przy pomocy odpowiednich narzędzi bejcą lub farbą, jednak ciekła patyna do drewna jest najlepszym i najpopularniejszym środkiem do postarzania drewna w technice decoupage. O sposób używania patyny do drewna oraz spodziewany efektt zapytaliśmy współwłaściciela sklepu online z artykułami do rękodzieła – LoveArt:

– Ciekłą patyną można łatwo stworzyć na całej powierzchni przedmiotu lub wybranych jego fragmentach przetarcia imitujące naturalny nalot. Kolor uzyskanej śniedzi zależy od wybranego koloru patyny: mogą to być choćby biel, brąz, zieleń. Patynę nakłada się na powierzchnię pomalowaną farbą podkładową przy pomocy szmatki, gąbki lub pędzla. Po wyschnięciu patyny, drewno można pokryć lakierem.

Lakiery i proszki do spękań

Postarzanie w decoupage to nie tylko patynowanie. Popularne jest także tworzenie na przedmiotach i meblach efektu popękanej farby. Proszki i dwuskładnikowe lakiery do spękań pozwalają uzyskać efekt siatki regularnych pęknięć lub spękania rozmieszczone przypadkowo. Efekt popękanego drewna można dodatkowo wykończyć, używając do wypełnienia pęknięć porporiny – bardzo drobnego proszku dostępnego w kilku metalicznych odcieniach do wyboru. Podobnie jak w przypadku patyny do drewna, postarzanie powierzchni poprzez tworzenie na niej siatki pęknięć nie powinno sprawić problemu nawet początkującym decoupażystom – preparaty do postarzania w decoupage drewna są naprawdę proste w użyciu. Patynowanie pozwala stworzyć unikalną kolekcję mebli lub dodatków w stylu vintage niewielkim kosztem i minimalnym nakładem pracy – polecamy!

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz