Artykuł sponsorowany

Papa na dach – dlaczego warto?

Papa na dach – dlaczego warto?

Papa to produkt izolacyjny, który od wielu lat stosowany jest do pokrywania dachów. Choć największą popularność odnotowywała w latach 60. i 70. wciąż jest chętnie używana. Niektórzy inwestorzy odchodzą od niej ze względu na nieodpowiednie właściwości i niską wartość estetyczną. Jednak przez kilkadziesiąt lat pojawiły się nowe rodzaje pap, które sprawdzają się dużo lepiej.

 

Na jakie dachy kładzie się papę?

Papę najlepiej kłaść na dachach płaskich. W przypadku dachów skośnych używa się jej raczej jako warstwę spodnią pod właściwe pokrycie dachu. Nie powinno się jej stosować na dachach, których kąt przekracza 20o, ponieważ jest ona podatna na działanie promieni słonecznych i w upalne dni może się roztapiać, odklejać i odpadać. Jednak dzieje się tak przeważnie w przypadku starszych, tradycyjnych produktów. W ofertach producentów znajdziemy coraz nowsze i bardziej wzbogacone rodzaje. Ekspert z firmy Serwis Dach w Szczecinie dodaje: Papa jest także doskonałym środkiem naprawczym, dlatego używa się ją w celu zaklejenia ubytków. Nie trzeba wtedy całkowicie wymieniać dachu.

 

Zalety położenia papy

Jest to materiał niedrogi, dlatego często używa się go zamiast blachy lub dachówki ceramicznej. Można ją także stosować jako podkład wyrównujący pod gonty bitumiczne. Popularność papy wynika m.in. z doskonałej izolacji wody, która sprawdza się na przestrzeni wielu lat. Pojedyncza warstwa nie obciąża konstrukcji dachowej. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że częste łatanie może ją znacząco obciążyć. Obecnie po wewnętrznej stronie najczęściej stosuje się papy termozgrzewalne. Szacuje się, że ich trwałość może wynosić kilkadziesiąt lat. Wykazuje ona większą odporność na warunki atmosferyczne i nie pęka w zgięciach. Jej elastyczność pozwala układać ją na więźbach dachowych o skomplikowanych kształtach. Bez problemu dotniemy i połączymy poszczególne arkusze, co znacznie przyspiesza prace dekarskie.

 

Podłoża, na których można ją stosować

Papa sprawdza się jako pokrycie tymczasowe, pokrycie stałe i jako poszycie. Można ją kłaść na podłożach betonowych, drewnianych i termoizolowanych. Jednak każdy rodzaj wymaga materiału innego rodzaju oraz innego sposobu kładzenia. Na podłoże betonowe poleca się papę na tkaninie szklanej lub na welonie szklanym. Na drewno należy kłaść papę o wysokim współczynniku rozszerzalności względnej. Podłoża termoizolacyjne wymagają papy na osnowie poliestrowej lub osnowie z tkaniny szklanej. Równie ważne jest właściwe położenie. Brak wiedzy może skutkować zniszczeniem podłoża, nieestetycznym wyglądem i przemakaniem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz