Artykuł sponsorowany

Panele słoneczne w przemyśle – elektrownie fotowoltaiczne

Panele słoneczne w przemyśle – elektrownie fotowoltaiczne

Coraz częściej stosowane panele słoneczne okazują się wydajnym i oszczędnym źródłem pozyskiwania energii elektrycznej. Przetwarzanie promieni słonecznych w prąd za pomocą zjawiska fotowoltaicznego to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się trendów w energetyce nie tylko w warunkach prywatnych, ale też w przemyśle. Kiedy konkretnie i w jakich dziedzinach stosuje się panele fotowoltaiczne?

Inwestycja w przyszłość

Szacuje się, że w roku 2025 panele słoneczne będą najtańszym źródłem pozyskiwania energii elektrycznej, nie budzi zatem zdziwienia fakt, że rozmaite przedsiębiorstwa decydują się na montaż tego typu urządzeń i efektywne korzystanie z nich. Korzyści są spore – koszty ponosi się jedynie przy zakupie i instalacji połączonych ze sobą ogniw fotowoltaicznych, natomiast w dalszym użytkowaniu są one bezobsługowe i co więcej – bezawaryjne. Ich długa żywotność pozwala na wieloletnie korzystanie, jest to więc ekologiczne oraz wygodne źródło energii elektrycznej. Panele pozwalają też na przemianę promieni słonecznych chociażby w ciepło. Należy jednak pamiętać o odpowiednich konstrukcjach, które umożliwiają instalację ogniw fotowoltaicznych w trwały i bezpieczny sposób. Możliwe jest to dzięki specjalistycznym produktom renomowanych producentów, znajdujących się w ofercie m.in. firmy firmy Marand. Właściwie skonstruowana elektrownia potrafi wytwarzać bardzo duże ilości energii, tak jak np. ta zlokalizowana na pustyni Mojave w Stanach Zjednoczonych. Jej moc nominalna to aż 392 MW, co w momencie jej powstawania stanowiło aż 30% z całości energii słonecznej generowanej w USA. Ciekawostką jest fakt, że nie wykorzystuje się jej do przetwarzania promieni w prąd, a do podgrzewania wody.

Ekologiczne zasilanie

Elektrownie nazywane również farmami słonecznymi lub fotowoltaicznymi to instalacje przyjazne środowisku. Nie emitują żadnego szkodliwego promieniowania i nie wydzielają trujących substancji, są więc ekologiczne. Okazuje się też, że cały projekt, montaż i wyposażenie tego typu elektrowni mogą być zrealizowane „pod klucz”, czyli od samego początku do końca, bez ingerencji zleceniodawcy. To ogromny komfort, dzięki któremu możemy zapewnić sobie wydajny system pozyskiwania energii elektrycznej. Profesjonalne firmy mają wykwalifikowany personel oraz najwyższej jakości komponenty, na których opierają całą instalację. W przemyśle powstają one często w warunkach, które decydują o braku możliwości podłączenia do sieci elektroenergetycznych. W ten sposób konwencjonalny sposób pozyskiwania energii elektrycznej możliwy jest do zastąpienia właśnie przez systemy oparte o panele fotowoltaiczne. Z powodzeniem sprawdzają się one np. w telekomunikacji, mogą być też częścią większych układów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz