Artykuł sponsorowany

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne - czym się różnią?

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne - czym się różnią?

Nazwa kolektory słoneczne bywa stosowana zamiennie z panele fotowoltaiczne. Tymczasem są to dwa typy urządzeń, wykorzystujących energię słoneczną. Jednak pierwszy z nich produkuje energię cieplną, drugi natomiast energię elektryczną. Kiedy zdecydować się na panele fotowoltaiczne, a kiedy kupić kolektory słoneczne? Jakie są zasady działania tych urządzeń? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu.

Zasady działania paneli słonecznych

Konstrukcja kolektorów słonecznych skupia się na wbudowanych absorberach, które pochłaniają energię emitowaną przez słońce, przekształcając ją następnie w energię cieplną. Jest to możliwe dzięki roztworowi tzw. płynowi solarnemu, który odbiera energię i przekazuje ją do zasobnika.

Na rynku dostępne są dwa typy tego urządzenia:

  • płaskie - ich powierzchnia ma formę metalowych płyt pod zabezpieczającym szkłem, na rurach z roztworem wody i glikolu (przewodnikiem ciepła),
  • próżniowe - ich powierzchnia ma formę próżniowych rur połączonych szyną z roztworem wody i glikolu przewodzącym ciepło.

Jak wyjaśniają instalatorzy z Mtm Budownictwo - w ciągu lata solary mogą być z powodzeniem traktowane jako wyłączne źródło ogrzewania wody na własny użytek gospodarstwa domowego. Niestety zimą, gdy dni są bardzo krótkie, a niedostatki dni słonecznych wyraźne, wówczas konieczne jest posiadanie w domu dodatkowego źródła c.w.u.

Należy przy tym pamiętać, że urządzenie to działa znacznie bardziej efektywnie, jeśli zostanie zamontowane na południowej stronie dachu (a więc tej oświetlonej przez cały dzień) o spadku nie mniejszym niż 25 stopni.

Dość dużą wadą kolektorów słonecznych jest również brak możliwości magazynowania energii, by wykorzystać ją np. w pochmurne dni. Jest to jednak inwestycja opłacalna i biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne - bardzo korzystna.

Czym są panele fotowoltaiczne?

Zadaniem paneli słonecznych w przeciwieństwie do solarów jest produkcja energii elektrycznej przetwarzanej przez falownik do napięcia 230 V. Jest to najczęściej ilość zbyt mała, na potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego, stąd powszechna praktyka łączenia ze sobą kilku tego typu urządzeń na dachu jednego budynku.

Dzięki technologii działania paneli fotowoltaicznych wytworzoną energię elektryczną można magazynować na potrzeby użytku własnego - wówczas cała instalacja ma charakter off-grid, a więc poza lokalną siecią energetyczną. Istnieje również możliwość dalszej odsprzedaży energii do sieci. Ten typ instalacji określa się mianem on-grid.

Inna jest również budowa paneli fotowoltaicznych. Ich konstrukcja krzemowa może mieć postać:

  • paneli monokrystalicznych o kwadratowych ogniwach,
  • paneli polikrystalicznych o ogniwach w kształcie ściętych na rogach kwadratów.

Pierwszy typ jest znacznie tańszy, jednak mniej sprawny, co ma duże znaczenie przy większych obiektach. Z tego powodu to drugi rodzaj można spotkać częściej na dachach domów, przedsiębiorstw, czyli budynków publicznych

Należy przy tym dodać, że całe urządzenie umożliwia pochłanianie przez krzem światła i przetwarzanie go na energię elektryczną dzięki połączeniu pozostałych elementów: falownika, licznika, kabli zasilających, akumulatora.

Dużą zaletą paneli fotowoltaicznych jest wysoka efektywność i trwałość. Mogą być z powodzeniem wykorzystywane przez okres nawet 30 lat. Tymczasem kolektory słoneczne charakteryzują się wysoką awaryjnością - szczególnie gdy mają miejsce przestoje w wykorzystaniu ciepła zgromadzonego przez zasobnik np. podczas dłuższego wakacyjnego wyjazdu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz