Artykuł sponsorowany

Owrzodzenie żylne goleni – wstydliwy problem wielu seniorów.

Owrzodzenie żylne goleni – wstydliwy problem wielu seniorów.

Szacuje się, że niemal 400 tysięcy Polaków boryka się z owrzodzeniem podudzi. Schorzenie to zdecydowanie częściej dotyka kobiet, szczególnie tych w starszym wieku. Zdarza się, że pacjenci cierpią z powodu trudno gojących się ran nawet przez kilkadziesiąt lat, gdyż lekceważą problem i wstydzą się skonsultować go ze specjalistą. Tymczasem domowe metody leczenia nie przynoszą skutecznych efektów. Jaka jest przyczyna powstawania dokuczliwych owrzodzeń?

Co prowadzi do rozwoju choroby?

Owrzodzenie żylne goleni jest wynikiem trwającej przez wiele lat niewydolności żylnej. Schorzenie to wiąże się z nieprawidłowym dotlenieniem i odżywieniem tkanek. Z powodu utrudnionego dopływu krwi, stają się one „zatrute” odpadowymi produktami przemiany materii. Niepokojące zmiany na skórze najszybciej pojawiają się w okolicy kostek, gdyż w tym miejscu krew zalega najsilniej. Z czasem skóra zaczyna brązowieć, łuszczyć się i swędzieć. Powili traci też swoją elastyczność, a jakikolwiek uraz kostki prowadzi do rozpoczęcia procesu chorobowego. Na nogach zaczynają pojawiać się drobne owrzodzenia, które stopniowo przekształcają się w otwarte i trudno gojące się rany. Często towarzyszy im nieprzyjemny zapach, gdyż martwe tkanki stanowią doskonałą pożywkę dla licznych drobnoustrojów. Owrzodzenie żylne goleni jest chorobą przewlekłą. Najczęściej jest ono wynikiem nieleczonych lub źle leczonych żylaków, przebytego w przeszłości zapalenia żył lub zakrzepicy.

W jaki sposób diagnozuje się owrzodzenie żylne goleni?

Jak wyjaśnia chirurg naczyniowy z Naszej Kliniki- aby rozpoznać przyczynę choroby potrzebne jest wykonanie kilku badań diagnostycznych. Jednym z nich jest ultrasonografia z Dopplerem, która umożliwia ocenę budowy oraz funkcjonowanie żył w kończynach dolnych. Kolejnym - pomocnym w diagnozie -badaniem jest pletyzmografia. Jej przeprowadzenie daje obraz przepływu krwi przez naczynia obwodowe, które przylegają blisko powierzchni ciała. Wielu lekarzy zaleca także wykonanie flebodynamometrii -dzięki której możliwa jest ocena ciśnienia w żyle grzbietowej stopy- oraz prób czynnościowych.

Jak wygląda leczenie owrzodzenia żylnego goleni?

Leczenie owrzodzenia żylnego goleni to długotrwały i skomplikowany proces. Wymaga zarówno od pacjenta, jak i specjalisty wiele cierpliwości i wytrwałości. Brak konsekwencji w działaniu może w krótkim czasie zaprzepaścić wszystkie efekty terapii. W leczeniu choroby stosowane są specjalne opatrunki oraz pończochy uciskowe. Te pierwsze stwarzają optymalne warunki do gojenia się ran i pochłaniają nadmiar wydzieliny. Opatrunki chronią także przed drobnoustrojami, które mogą wywołać zakażenie ran. Dzięki specjalnej konstrukcji nie przylegają do skóry, co ułatwia ich systematyczną wymianę. Z kolei pończochy uciskowe usprawniają krążenie krwi, co jest konieczne przy problemach z niewydolnością żył.

Pacjent musi pamiętać również o odpowiedniej higienie chorego miejsca i dostosowanej do swojego stanu aktywności fizycznej. Odpoczynek powinien odbywać się z nogami lekko uniesionymi do góry, co ułatwia krążenie krwi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz