Artykuł sponsorowany

Otoczenie domu. Jak je zaprojektować?

Otoczenie domu. Jak je zaprojektować?

Gdy budujemy dom skupiamy się przede wszystkim na zaprojektowaniu jego wnętrza – rozkładzie pomieszczeń, niezbędnych instalacji, ale też na jego fasadzie. Wizje dotyczące bezpośredniego otoczenia schodzą na dalszy plan. Niemniej ogród i teren wokół powinny być tak samo atrakcyjne, jak sam budynek. Na co zwrócić uwagę i od czego zacząć projektując okolice domu?

Podstawowa infrastruktura

Bardzo istotne jest zaprojektowanie drogi dojazdowej i ścieżki. W końcu nikt nie ma ochoty przedzierać się do domu przez nierówne podłoże lub błoto, które może się pojawić. Obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań, które sprzyjają nie tylko zachowaniu czystości, ale przede wszystkim mogą być również elementem ozdobnym krajobrazu.


Jedną z firm, zajmujących się produkcją m.in. ścieżek chodnikowych, jest Gran-Art Sp. z o.o. z Legnicy. Firmy takie jak ta specjalizują się w produkcji podłoża z granitu, z którego składają się uczęszczane na co dzień drogi dojazdowe oraz chodniki. Z ich oferty mogą korzystać nie tylko deweloperzy czy duże firmy budowlane, lecz również osoby prywatne.


Dzięki temu możemy zaprojektować takie otoczenie domu, które będzie się wyróżniać od tego, co znajdą nasi sąsiedzi w markecie budowlanym. Co więcej, wybór granitu jest rozwiązaniem znacznie trwalszym niż wybór ścieżki ułożonej z rolki trawy. Jest on odporny na wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne i środowiskowe, a to oznacza, że nasza inwestycja z pewnością zwróci się przez lata i – co więcej – będzie się świetnie prezentować.

Naturalne ozdoby

Posiadanie domu kojarzy się z pięknym ogrodem, w którym można się zrelaksować. Jeśli zależy nam na odgrodzeniu się od ciekawskich spojrzeń przechodniów, warto posadzić wokół ogrodzenia rośliny iglaste, jak np. tuje, które stworzą naturalną osłonę, a przy okazji będą się pięknie prezentować. Miniatury roślin iglastych mogą z kolei idealnie ozdabiać drogę dojazdową i chodnik prowadzący do domu.


Jeśli chcemy ozdobić fasadę budynku, warto zainwestować w rośliny pnące, które będą rosnąć na elewacji. Okalające okna pnącze nada im dodatkowo rustykalny klimat. Nie można jednak zapominać też o kwiatowych grządkach, na których posadzimy róże czy tulipany. Posiadając większy teren, w głębi ogrodu możemy dodać mały kącik warzywno-owocowy i zaprojektować minisad, w którym będą rosnąć jabłka, śliwki czy czereśnie. Dzięki tym kilku prostym roślinom nasz ogród nabierze swojskiego klimatu, który pozwoli nam odetchnąć po ciężkim dniu, a ponadto dostarczy własnych warzyw i owoców.

Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz