Artykuł sponsorowany

Ostatnia wola… czyli kilka słów o testamencie

Ostatnia wola… czyli kilka słów o testamencie

W życiu każdego człowieka przychodzi taka chwila, w której zaczyna zastanawiać się nad sprawami ostatecznymi. Warto wówczas uporządkować swoje życie i zastanowić się nad tym, kto odziedziczy po nas majątek. Pamiętajcie – jeśli chcecie, by Waszym spadkobiercą został ktoś niespokrewniony lub nie życzycie sobie, by najbliższa rodzina otrzymała po Was spadek, koniecznie napiszcie testament.

Dziedziczenie ustawowe a testamentowe

Zastanawiacie się, jak przedstawia się kwestia dziedziczenia? Jeśli zmarły nie pozostawił po sobie testamentu, w pierwszej kolejności do spadku zostają powołane dzieci i małżonek. Co ważne – część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż ¼ spadku, nawet jeśli zmarły pozostawił po sobie więcej niż troje dzieci. W przypadku, gdy zmarły nie miał dzieci, ¼ majątku przypada każdemu z rodziców, reszta zaś zostaje przekazana na ręce małżonka. O kolejności dziedziczenia w jeszcze innych przypadkach możecie przeczytać w Kodeksie Cywilnym w art. 931-940. Ustawa ta przestaje jednak obowiązywać, gdy przed śmiercią został spisany testament. Jest to bardzo ważne w momencie, gdy chcecie obdarować swoim majątkiem osobę, która nie jest w pierwszej kolejności dziedziczenia lub która w ogóle nie jest z Wami spokrewniona. Warto też zastanowić się nad jego spisaniem, gdy uważacie, że ten, któremu przypadnie udział w Waszym spadku, nie jest tego godzien.

Rodzaje testamentu

Zdecydowaliście się na spisanie testamentu? Musicie więc wiedzieć, że prawo wyróżnia jego trzy rodzaje. Pierwszy z nich – tzw. holograficzny – to zwykły testament, który musi zostać spisany własnoręcznie (te napisane na komputerze bądź maszynie nie są brane pod uwagę przez prawo!) i opatrzony podpisem. Nie zapomnijcie również o dacie. Znacznie ułatwi to sprawę, gdy później zdecydujecie się napisać jego drugą wersję – nie będzie wątpliwości, który z nich jest ważny. Drugim rodzajem dokumentu poświadczającego ostatnią wolę jest testament alograficzny, inaczej ustny. Zainteresowany wyraża swoją wolę w obecności dwóch świadków i przedstawiciela administracji państwowej. Może nim być wójt (burmistrz lub prezydent miasta), starosta, marszałek województwa, sekretarz powiatu lub gminy oraz kierownik urzędu stanu cywilnego. Kolejno zostaje spisany protokół, który musi być podpisany przez spadkodawcę, świadków i urzędnika. Najbezpieczniejszym rodzajem testamentu, który radzimy sporządzić, jest jednak testament notarialny. Dlaczego warto udać się z tym do kancelarii?

Testament nie do obalenia

Pisząc testament holograficzny, nie macie pewności, że ujrzy on światło dzienne. Jeśli nikomu nie powiecie o jego sporządzeniu, może być po prostu nigdy nie znaleziony. Istnieje także niebezpieczeństwo zniszczenia go przez osobę, która nie zgadza się z Waszą wolą lub została wyłączona z dziedziczenia. Testament notarialny ma zaś charakter aktu notarialnego, którego oryginał zostanie przechowany w kancelarii. Dokument ten trudno podważyć, gdyż każdy notariusz ma obowiązek potwierdzić tożsamość przyszłego spadkodawcy oraz jego zdolność do czynności prawnych. Ponadto – jak czytamy na stronie Kancelarii Notarialnej Ewy Makowskiej-Dębskiej i Anny Popłonkowskiej –przy dokonywaniu czynności notarialnych notariusz jest obowiązany czuwać nad należytym zabezpieczeniem praw i słusznych interesów stron oraz innych osób, dla których czynność ta może powodować skutki prawne. Możecie mieć więc pewność, że  po Waszej śmierci treść testamentu zostanie przedstawiona spadkobiercom, którzy odziedziczą po Was majątek.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz