Artykuł sponsorowany

Ortopeda – kim jest? Czym się zajmuje? I jakie powinien mieć cechy?

Ortopeda – kim jest? Czym się zajmuje? I jakie powinien mieć cechy?

Siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej doprowadzają coraz częściej do problemów w obrębie narządu ruchu. Ostre lub przewlekłe dolegliwości bólowe potrafią skutecznie obniżyć jakość życia i są one wskazaniem do wizyty w poradni ortopedycznej. Czym zajmuje się ortopeda? Jaki jest zakres jego obowiązków? Jakie są cechy dobrego lekarza ortopedy? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule!

Kim jest ortopeda?

Ortopeda to lekarz, który zdobył specjalizację z obszaru ortopedii i chirurgii urazowej lub otrzymał tytuł chirurga dziecięcego. Zajmuje się on układem kostnym człowieka, jego wadami nabytymi i rozwojowymi oraz wadami postawy. Ortopeda diagnozuje, różnicuje i leczy negatywne zmiany w obrębie układu mięśniowego, kostnego oraz stawów i nerwów. Skorzystać z jego usług możemy prywatnie lub w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. W przypadku wyboru drugiej opcji, potrzebne jest nam skierowanie, które wystawia lekarz rodzinny. Ortopeda przyjmuje m.in. w poradniach specjalistycznych, do których należy także Poradnia Specjalistyczna Zdrowie z Łodzi.

Jaki jest zakres obowiązków ortopedy? Lekarz ten w trakcie wizyty przeprowadza z nami dokładny wywiad, aby trafnie określić źródło problemu. Jeśli istnieje taka możliwość specjalista od razu stawia diagnozę, jednak często niezbędne jest wykonanie dodatkowych badań, takich jak: USG, RTG czy tomografia komputerowa. W przypadku, gdy lekarz ortopeda uzna leczenie farmakologiczne za niezbędne, ma on prawo wystawić nam receptę na określone środki, które mają na celu poprawienie komfortu życia oraz sprawności ruchowej..

Najważniejsze cechy lekarza ortopedy

Współczesna medycyna rozwija się w bardzo szybkim tempie. Sprzęt medyczny staje się coraz bardziej użyteczny, a innowacyjne leczenie wypiera dawne metody. Dobry lekarz ortopeda musi być nie tylko specjalistą w dziedzinie anatomii i fizjologii człowieka, ale powinien również na bieżąco aktualizować swoją wiedzę. Umożliwi to praktyczne zastosowanie potwierdzonych naukowo, najskuteczniejszych metod leczenia. Każda osoba wykonująca zawód, w którym dochodzi do kontaktu z drugim człowiekiem powinna być m.in. empatyczna, otwarta i cierpliwa. Dotyczy to w szczególności osób, które wykonują zawody medyczne, ponieważ każdego dnia spotykają na swojej drodze ludzi borykających się z dużymi problemami zdrowotnymi. Okazanie zrozumienia i empatii jest wówczas bardzo ważne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz