Artykuł sponsorowany

Opryszczka narządów płciowych – co warto wiedzieć?

Opryszczka narządów płciowych – co warto wiedzieć?

Opryszczka narządów płciowych to coraz częściej spotykana choroba intymna. to popularna choroba weneryczna. Jednak wiedza o niej nie jest zbyt duża. Wynika to przede wszystkim z niewystarczającej edukacji seksualnej w szkołach. Jak można poradzić sobie z tą  uciążliwą dolegliwością? Jakie są objawy opryszczki narządów płciowych? W jaki sposób wygląda proces jej leczenia? Co warto na jej temat wiedzieć?

Co powoduje opryszczkę narządów płciowych?

Za opryszczkę narządów płciowych odpowiedzialny jest wirus opryszczki pospolitej HSV-1 lub HSV-2. Ten pierwszy wywołuje pojawienie się choroby na ustach. Czasami powoduje także opryszczkę narządów płciowych. Wirus HSV-2 odpowiada z kolei tylko za chorobę okolic intymnych. Opryszczka narządów płciowych, w przeciwieństwie do opryszczki na ustach, nie jest defektem jedynie kosmetycznym – to poważna choroba, która niekiedy jest groźna dla zdrowia i życia dziecka u kobiet w ciąży.człowieka. Należy jednak wiedzieć, że można jej nie tylko zapobiegać, ale też i leczyć – dużo na ten temat (wraz z nazwami odpowiednich środków) dowiemy się przykładowo ze strony KobieceSprawy24.pl.

W jaki sposób dochodzi do zakażenia

Wirus HSV-1 przenoszony jest drogą kropelkową lub poprzez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną. Wirusem HSV-2 można natomiast zarazić się jedynie przez dotyk. Wirus ten przenosi się w czasie seksu oralnego i kontaktów seksulanych., analnego czy genitalnego. Ponadto do zakażenia dojść może na skutek korzystania z przedmiotów stykających się z błonami śluzowymi. Niekiedy wirus HSV ma formę wrodzoną. Tak jest wówczas, gdy zakażona kobieta rodzi dziecko. Opryszczka narządów płciowych jest najbardziej zakaźna wtedy, gdy pojawiają się jej pierwsze objawy. Symptomy rozwijają się w kilka dni po kontakcie  z zakażoną osobą. Wówczas ryzyko zarażenia się jest największe.

Objawy

U wielu osób opryszczka narządów płciowych przebiega bezobjawowo. Czasami po zakażeniu pacjent odczuwa mrowienie czy swędzenie w okolicach intymnych. Potem dolegliwości tego rodzaju przybierają na sile i chory zaczyna odczuwać ból. Na skórze pojawiają się pęcherzyki surowicze. Po około 10 dniach zaczynają tworzyć się z nich nadżerki i strupy, które pozostawiają po sobie blizny. Niekiedy u osoby zakażonej pojawia się gorączka, osłabienie czy powiększenie węzłów chłonnych. Pierwsze objawy mogą przy tym pojawić się po długim czasie, nawet do kilku miesiącach lub po roku  lat od momentu zakażenia. Ma to związek z indywidualną pracą układu odpornościowego człowieka. W przypadku opryszczki narządów płciowych kluczowe znaczenie ma szybka reakcja. To bardzo ważne szczególnie u kobiet ciężarnych. Tylko wczesne leczenie jest w stanie zapobiec replikacji wirusa.

Oceń artykuł (3)
4.3
Komentarze
Dodaj komentarz