Opony letnie a zimowe – jak rozpoznać?

Opony letnie a zimowe – jak rozpoznać?

Chcesz się dowiedzieć, czym się różnią opony zimowe od letnich? Różnią się od siebie wyglądem. Które z nich ma więcej nacięć i lamelków, a które wyróżniają się gładkimi kostkami? Na jakie warunki pogodowe jest przygotowana zimowa opona? Czy opony letnie są odporne na upały? Sprawdzamy w naszym artykule! Dowiedz się więcej o oponach sezonowych i całorocznych!

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

W jaki sposób rozpoznać opony letnie i zimowe?

Zdolność do odróżnienia opon zimowych od letnich jest istotna. Jest to szczególnie przydatne w trakcie przeprowadzania zakupów. W ten sposób będziesz mieć pewność, że zdecydowałeś się na odpowiedni typ opon.

Opony zimowe sprawdzą się w okresie zimowym. Wskazane jest ich zakładanie przy temperaturze niższej niż 7 stopni Celsjusza. Można je użytkować do czasu, gdy dojdzie do wzrostu temperatur na wiosnę. W związku z tym są dostosowane do śniegu i niskich temperatur. Natomiast letnie opony używa się od okresu wiosennego do późnej jesieni. Mogą być eksploatowane w trakcie wysokich temperatur czy upałów. Tracą jednak przyczepność na śniegu lub lodzie. W celu wyboru najlepszą opcją będzie porównanie ich parametrów. Najlepiej sprawdzić zdjęcia opon lub zweryfikować na żywo.

Jakie są różnice między oponami zimowymi a letnimi?

Opony letnie mają bieżnik, który jest wyrazisty. Nie jest jednak tak głęboki, jak w zimowej. Mniej jest także nacięć. Zaprojektowane są w ten sposób, aby odpowiednio odprowadzać wodę z mokrej nawierzchni. Natomiast w wersji zimowej bieżnik jest wyrazistszy i mocniej zarysowany. Lamele, czyli nacięcia są w nim głębsze. Jest ich również więcej. W ten sposób zapewnisz oponom wyższą przyczepność na ośnieżonej nawierzchni.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Oznaczenie opon letnich czy zimowych to podstawa. W przypadku tych drugich szukaj symbolu płatka śniegu na tle góry. Takie oznaczenie serwują producenci. Oprócz tego są oznaczone M+S – potwierdza to ich użytkowanie na błocie lub śniegu.

Z kolei opony letnie nie mają takich oznaczeń. Brak gwiazdki śniegu oznacza, że nie jest to opona zimowa. Może to również być opona amerykańskiej produkcji. Bieżnik natomiast pozwala odróżnić letnią oponę od zimowej. W celu znalezienia między oponami różnic, dobrze jest zestawić je fizycznie lub na zdjęciu razem.

Gdzie znaleźć opony letnie i zimowe?

Potrzebujesz wymienić opony na zimowe lub letnie? Znajdź swoje województwo:

opony mazowieckie | opony zachodnio-pomorskie | opony lubuskie

opony dolnośląskie | opony opolskie | opony śląskie

opony małopolskie | opony podkarpackie | opony lubelskie

opony podlaskie | opony warmińsko-mazurskie | opony kujawsko-pomorskie

opony wielkopolskie | opony łódzkie | opony świętokrzyskie

A może opony całoroczne?

Dobrą opcją są opony całoroczne, na które warto się zdecydować przy łagodnej pogodzie. Sprawdzą się one zarówno zimą, jak i latem, a więc przez cały rok. Na wybór składają się następujące czynniki:

  • temperatura,

  • styl jazdy,

  • liczba zrobionych kilometrów.

Mimo wszystko opony całoroczne w zimę nie są najlepszym rozwiązaniem. Hamowanie jest wówczas dłuższe, czego skutkiem może być wypadek. Co ciekawe, także przy ciepłej i suchej pogodzie są mniej efektywne – inaczej niż opony letnie.

Jak sprawdzić wiek opony?

Na koniec przyjrzymy się bliżej dacie produkcji. Zwykle informacja o niej znajduje się na letniej lub zimowej oponie. Zazwyczaj mieści się z boków. Są to 4 cyfry w elipsie. Dwie pierwsze cyfry wiążą się z numerem tygodnia w roku. Natomiast pozostałe dwie są związane z rokiem produkcji. Uwaga: Jeśli zdecydujesz się na używane opony, sprawdź oznaczenia opon zimowych czy letnich – niekiedy są one zamalowywane przez nieuczciwych wulkanizatorów! Producent natomiast musi handlować nowymi oponami. Zasada jest taka, że nie mogą być starsze niż 3 lata od wyprodukowania.

Opracowanie:
Izabela
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz