Artykuł sponsorowany

Opiekun osób starszych – jaki powinien być?

Opiekun osób starszych – jaki powinien być?

Praca w charakterze opiekuna osób starszych nie jest pracą dla każdego. Do jej wykonywania niezbędne jest posiadanie pewnych cech, ale warto mieć na uwadze fakt, że to profesja, która dostarcza często wiele satysfakcji. Jak wygląda idealny kandydat do tej pracy? Sprawdziliśmy.

Po pierwsze: jest cierpliwy i pełen empatii

Niewątpliwie jednymi z najważniejszych cech u osób pracujących z seniorami są cierpliwość oraz empatia.

Przedstawiciel firmy Senior Vitae, która zajmuje się rekrutacją pracowników wyjeżdżających do Niemiec w charakterze opiekuna, zaznacza, że te cechy są szczególnie ważne, ponieważ seniorom często trzeba np. powtórzyć coś kilka razy. Dla części osób będzie to bardzo irytujące. Seniorowi nie można jednak tego wypominać, a tym bardziej podnosić na niego głosu. Zachowanie cierpliwości przychodzi łatwiej, kiedy mamy w sobie dużo empatii. Umiemy wtedy postawić się na miejscu innej osoby, a to zawsze dodaje nam sił w sytuacjach, w których podopieczny wykazuje się uporem, a niekiedy nawet złośliwością.

Po drugie: ma dobrą kondycję fizyczną i psychiczną

Warto pamiętać, że osoba, która chce zostać opiekunem osób starszych, musi mieć dobrą kondycję fizyczną i psychiczną. Cieszenie się dobrym zdrowiem jest niezbędne, ponieważ opieka nad seniorem wymaga m.in. wykonywania codziennych czynności higieniczno-pielęgnacyjnych. Ważne jest też wspieranie swojego podopiecznego. Trzeba pamiętać, że często są to osoby, które zmagają się z różnymi chorobami oraz z samotnością.

Po trzecie: jest asertywny i uczciwy

Bardzo istotna jest kwestia asertywności. Trzeba mieć świadomość tego, co dla seniora jest dobre, a co złe i na bazie tej wiedzy potrafić mu odmówić.

Oczywiście jedną z kluczowych kwestii jest również uczciwość w stosunku do swojego podopiecznego i całej jego rodziny.

Po piąte: potrafi prowadzić dom

Opiekun osób starszych to także osoba, której zadaniem jest często prowadzenie domu. Trzeba robić zakupy, gotować i sprzątać, tak, jak robi się to we własnym gospodarstwie domowym. Dobrze jest zachować przy tym pozytywne nastawienie, pogodę ducha oraz wrażliwość na potrzeby swojego podopiecznego.

Po szóste: porozumiewa się w języku podopiecznego

Większość ofert pracy dotyczącej opieki nad osobami starszymi, dotyczy rynku zagranicznego, ze szczególnym uwzględnieniem Niemiec. Trudno się więc dziwić, że jednym z podstawowych wymagań, jakie stoją przed kandydatami do takiej pracy, jest komunikatywna znajomość języka. Dużym plusem jest też zwykle posiadanie prawa jazdy oraz brak nałogów, takich jak palenie papierosów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz