Artykuł sponsorowany

Odzież i obuwie robocze – kiedy pracownik musi być w nie wyposażony? REMAX BHP

Odzież i obuwie robocze – kiedy pracownik musi być w nie wyposażony? REMAX BHP

Prawo pracy oraz Polskie Normy szczegółowo określają, w jakich przypadkach pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi odzież i obuwie robocze. Wszystko zależy od warunków pracy na danym stanowisku. Bez odpowiedniego ubioru, który zapewnia właściwą ochronę, pracownik nie może zostać dopuszczony do wykonywania swoich obowiązków.

Co na to prawo?

Polski Kodeks pracy szczegółowo określa, w jakich sytuacjach pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi odzież i obuwie robocze. Po pierwsze, pracownik musi otrzymać odzież i obuwie ochronne zawsze, gdy jego stanowisko pracy ma specjalne wymagania technologiczne, sanitarne lub BHP. Odzież robocza jest wymagana także wtedy, gdy podczas wykonywania obowiązków służbowych prywatne ubrania pracownika mogłyby ulec zniszczeniu lub zabrudzeniu.

Odzież i obuwie, jakie musi otrzymać pracownik muszą spełniać rygorystyczne wymogi, które zostały określone w normach europejskich, które są na bieżąco aktualizowane. Polskie Normy uregulowano w ustawie z 12 września 2002 r. o normalizacji.

Aby mieć pewność, że dana odzież spełnia wszelkie warunki oraz zapewni pracownikowi bezpieczeństwo, należy zaopatrywać się w nią u rzetelnych sprzedawców. Godną polecenia firmą oferującą wysokiej jakości odzież i obuwie robocze dedykowane różnym grupom zawodowym jest REMAX BHP, która ma swoją siedzibę w Kartuzach.

Jak dobierać odzież roboczą?

Dla każdej grupy zawodowej dobór odzieży roboczej będzie podyktowany innymi względami, wszystko będzie zależne od specyfiki pracy na danym stanowisku. W przypadku osób wykonujących prace na wysokości czy budowlańców największy nacisk będzie kładziony na bezpieczeństwo – tu obowiązkowe będą kaski, rękawice ochronne czy obuwie ochronne. Dla drogowców podstawą są specjalne kamizelki oraz ubrania z tkanin ostrzegawczych z elementami odblaskowymi. Z kolei pracownicy gastronomii muszą być wyposażeni w fartuchy, kitle, bluzy i spodnie kucharskie zapewniające odpowiednią higienę i spełniające normy sanitarne.

Kiedy umieszczamy logotyp na odzieży roboczej?

W większych przedsiębiorstwach lub na większych budowach, ze względów logistycznych jak i bezpieczeństwa, często wymaga się, aby wszystkie ekipy pracowały w odzieży oznakowanej zgodnie z regulaminem wewnętrznym firmy. Pracownik bez odpowiedniego oznakowania nie zostanie wpuszczony na teren, na którym takie oznakowanie jest wymagane. Ponadto, umieszczenie logotypu na odzieży może zagwarantować dodatkową reklamę.

Kompleksowe usługi

Między innymi dlatego w odzież ochronną i roboczą warto zaopatrywać się u sprawdzonych dostawców, którzy poza wszelkimi środkami ochrony osobistej oferują także usługę znakowania odzieży. REMAX BHP oferuje nanoszenie logotypów firmy oraz innych znaków graficznych metodą haftu komputerowego, termodruku lub sublimacji. Wysoka jakość wykonania idzie tu w parze z wytrzymałością, zarówno samych elementów odzieży, jak i nanoszonych aplikacji. Przedsiębiorstwo oferuje wszelkie niezbędne artykuły dla przedsiębiorstw - odzież BHP, obuwie robocze, art. BHP i P. POŻ oraz artykuły biurowe i środki czystości.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz