Artykuł sponsorowany

Odwodnienie dróg – jakie rozwiązania stosują współcześni inżynierowie?

Odwodnienie dróg – jakie rozwiązania stosują współcześni inżynierowie?
Już starożytni Rzymianie doskonale zdawali sobie sprawę z tego, jak wielkim zagrożeniem dla stabilności struktury drogi jest nadmiar wody deszczowej. Wiedziano wtedy, że aby uniknąć konieczności przeprowadzania kosztownych remontów i nie narażać swoich przedsięwzięć logistycznych na niepowodzenie, trzeba w jakiś sposób temu zaradzić. Współcześnie problem ten jest jak najbardziej aktualny. Odwodnienie dróg wciąż stanowi wyzwanie dla inżynierów. Co warto wiedzieć na ten temat?

Czym grozi źle zaprojektowane odwodnienie drogi?

Nie ma absolutnie żadnych wątpliwości co do tego, ze wadliwie zaprojektowane lub niewłaściwie wykonane odwodnienie drogi, bez względu na to, czy chodzi o autostradę, drogę wojewódzką, czy powiatową, będzie niosło ze sobą bardzo poważne konsekwencje. Skutki takiego postępowania, choć nie dadzą o sobie znać od razu, z czasem zaczną sprawiać wiele problemów. O czym konkretnie mowa? Przede wszystkim o uszkodzeniach samej nawierzchni.

Wspomnieć trzeba tutaj o spękaniach, wysadzinach, czy koleinach. Z punktu widzenia kierowców, najbardziej odczuwalnymi czynnikami są jednak dziury, które niejednokrotnie już przyczyniły się do konieczności wyremontowania układu zawieszenia. Problem odwadniania dróg wyda się z pewnością tym ważniejszy, im bardziej uświadomimy sobie, że ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo naszego podróżowania. Bywa, że przyczyną kolizji lub wypadku, nie jest ani błąd kierowcy, ani nadmierna prędkość, a właśnie stan nawierzchni. Jak zatem zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia nieszczęśliwego zdarzenia?

Rodzaje odwodnienia dróg

W zależności od konkretnych warunków można zastosować kilka rodzajów odwadniania dróg. Zdarza się także, że są one wykorzystywane równolegle, a sposób ich funkcjonowania, nie wyklucza wspólnego działania. W pierwszej kolejności wspomnieć trzeba o odwodnieniu powierzchniowym, czyli rowach przydrożnych, muldach podłużnych, przepustach i zbiornikach retencyjnych. Wyróżnia się także odwodnienie wgłębne, nazywane przez specjalistów filtracyjnym. W jego skład wchodzą m.in. rowy chłonne, sączki, dreny, studnie chłonne, zbiorniki. Ostatnią linią obrony przed nadmiarem wody deszczowej jest odwodnienie podziemne. Jego przeznaczenie to przejęcie i odprowadzenie wód opadowych, spływających z powierzchni ulic i chodników.

Ze względu na ogromną odpowiedzialność montażu systemu odwodnienia podjąć mogą się jedynie najbardziej renomowanych fachowcy. Zdecydowanie zalicza się do nich firma PPUH Józef Gajek, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu, wykwalifikowanej kadrze pracowniczej oraz nowoczesnemu wyposażeniu od lat zapewnia inwestorom kompleksowe wsparcie w zakresie profesjonalnych robót ziemnych i sprzedaży kruszyw budowlanych. Skorzystanie z usług najlepszych to przede wszystkim gwarancja sprawnego wykonania powierzonego zlecenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz