Artykuł sponsorowany

Odnawianie zabytkowych elewacji – czyli ,,stary budynek jak nowy’’

Odnawianie zabytkowych elewacji – czyli ,,stary budynek jak nowy’’

Starsze budowle wymagają renowacji, bowiem czas robi swoje, jeśli chodzi o zniszczenia. Tego nie da się uniknąć, zwłaszcza, że technologia także zmienia się z czasem. Dawniej używano np. tak zwanych wypraw tynkarskich, których stosowania obecnie zaniechano. Aby więc zabytkowe elewacje stały się na nowo piękne jak dawniej, należy dołożyć do tego specjalnych starań. W poniższym artykule przedstawimy, jakich konkretnie.

Na początek oczyszczanie

Początkowym etapem renowacji zabytkowych elewacji jest jej odpowiednie, czyli delikatne oczyszczanie. Szczególnie ostrożnie należy podejść do tematu oczyszczania elewacji z płaskorzeźbami lub innymi kruchymi elementami. W tym celu stosuje się kilka metod, a są to:

  • Użycie czyściw ze spreparowanego pyłu lub pudru o bardzo małych i miękkich cząsteczkach, a także specjalnego odkurzacza
  • Użycie wody pod wysokim ciśnieniem
  • Czyszczenie za pomocą specjalnych roztworów chemicznych, które wchodzą w reakcję z brudem, rozpuszczając go
  • Metody łączone – stosowane są w przypadku uciążliwych, tłustych zabrudzeń i stosuje się w nich dwie fazy – w pierwszej roztwory chemiczne, a w drugiej materiały ścierne oraz silny strumień powietrza 

Renowacja tynków

Następnym etapem renowacji elewacji jest odnawianie tynków, które są najbardziej podatne na uszkodzenia ze względu na ich stałą ekspozycję na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych oraz atmosferycznych. Ponadto, tak jak już wcześniej wspomnieliśmy o tym, zabytkowe elewacje zostały zbudowane dawnymi, już niestosowanymi technikami takimi jak wykonanie tynku na bazie gliny zmieszanej z substancjami wiążącymi lub z piaskiem lub z mieszanki zleżałego wapna z drobnym piaskiem, a rolę zaprawy stanowiły m.in. kurze jaja, bydlęca krew czy klej kostny. Z tych względów w renowacji starodawnych budynków stosuje się nowoczesne technologie naśladujące te dawne, ale posiadające ulepszenia w postaci lepszych właściwości konserwacyjnych, a są to np.:

  • Tynki wapienne a trasem reńskim
  • Tynki z mocno porowatą strukturą.

Malowanie renowacyjne

Kolejnym krokiem w renowacji zabytkowych elewacji jest oczywiście jej malowanie. Do tego celu używa się także specjalnych farb tak zwanych renowacyjnych, które są mieszanką składników sporządzonych według starodawnych receptur oraz nowoczesnych technologii. Wśród nich znajdują się:

  • Farby wapienne
  • Farby cementowe
  • Farby silikatowe
  • Modyfikowane farny mineralne
  • Farby silikonowe.

Te wszystkie farby oraz najwyższej jakości usługi renowacyjne zabytkowych elewacji znajdą Państwo w ofercie renomowanej firmy ABC Elewacje s.c.

Oceń artykuł (2)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz