Odmień mieszkanie! Zalety tynku dekoracyjnego

Odmień mieszkanie! Zalety tynku dekoracyjnego

Wykorzystanie tynku dekoracyjnego to świetny pomysł na odświeżenie mieszkania. Ciekawa faktura ściany wygląda efektownie i jest główną ozdobą wnętrza, dlatego nie potrzebujesz już zbędnych dodatków do dekoracji. Tynk dekoracyjny ma wiele zalet – przeczytaj artykuł i sprawdź, dlaczego warto się na takie rozwiązanie zdecydować. Dowiedz się, w jakich pomieszczeniach szczególnie się sprawdzi.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jakie zalety ma tynk dekoracyjny?

Tynk dekoracyjny ma wielu zwolenników, ponieważ nie tylko wygląda efektownie, ale także jest praktyczny. Przede wszystkim pasuje do wielu pomieszczeń i nadaje się do położenia na rozmaitych powierzchniach, takich jak beton, cegła, płyty kartonowo-gipsowe czy tynk cementowo-wapienny. 

Zaletą tynku dekoracyjnego wewnętrznego jest to, że świetnie nadaje się do ukrycia niedoskonałości ściany. Zamaskuje wszelkie ubytki, widoczne pęknięcia, zarysowania czy nieestetyczne plamy. Dodatkowo tworzy warstwę ochronną, która zabezpiecza ścianę przed kolejnymi zabrudzeniem czy ewentualnymi uszkodzeniami. Istotną cechą tynku dekoracyjnego jest to, że jego budowa umożliwia „oddychanie” ściany. Poza tym jest niepalny i bezpieczny nawet dla alergików.

Jakie są rodzaje tynków dekoracyjnych?

Tynk dekoracyjny można podzielić ze względu na wykorzystany materiał – na rynku dostępne są tynki ze spoiwem organicznym (tynki akrylowe), mineralnym (tynki silikatowe, cementowo-wapienne) lub mieszanym.

Wygląd tynku dekoracyjnego zależy od sposobu jego nakładania oraz rozcierania. Najpopularniejsze są tynki zacierane. Możesz zdecydować się na tynk z widoczną strukturą, na którego powierzchni odciska się wybrane wzory. Wiele osób decyduje się efektowne tynki mozaikowe albo dekoracyjne stiuki, które wykonuje się zwykle z zaprawy gipsowej bądź wapiennej.

Gdzie sprawdzi się tynk dekoracyjny?

Tynk dekoracyjny jest uniwersalny. Możliwości, jakie daje, jeśli chodzi o uzyskanie pożądanego wyglądu, sprawiają, że pasuje do różnych styli. Pamiętaj jednak, że jeśli zdecydujesz się na tynk dekoracyjny, to właśnie ten element powinien być główną ozdobą pomieszczenia. W takim wnętrzu lepiej zrezygnuj z innych mocnych akcentów w postaci tapety we wzory czy dodatków w soczystych kolorach.

Dekoratorzy i projektanci zwracają uwagę, że tynk dekoracyjny efektownie będzie prezentował się raczej w większych pomieszczeniach. Trójwymiarową fakturę warto podkreślić dobrze dobranym oświetleniem umieszczonym pod kątem (prostopadle padające promienie jedynie spłaszczą fakturę). Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie taśm LED, które umieszcza się na krawędziach ściany, np. odpowiednio oświetlony tynk dekoracyjny w przedpokoju wygląda interesująco.  

Tynk dekoracyjny imitujący beton jest ostatnio hitem w aranżacji wnętrz. Tego typu faktura sprawdzi we wnętrzach w stylu industrialnym i loft, którym betonowa ściana wzmocni wrażenie surowości i na pewno będzie wyglądać oryginalnie. Efekt surowego tynku sprawdzi się także we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych, którym ściana z fakturą doda charakteru i będzie główną ozdobą pomieszczenia.

Możliwości tynku dekoracyjnego mogą wykorzystać również osoby ceniące bardziej przytulne pomieszczenia. Efekt kamiennej ściany pasuje do wnętrz utrzymanych w stylu bliskim naturze. „Zimna” ściana imitująca kamień będzie świetnie wyglądać w towarzystwie „ciepłego” drewna, wikliny i innych naturalnych materiałów.

Niedbałe i na pozór przypadkowe przetarcia, które dają wyraźną fakturę, pasują do wnętrz w stylu rustykalnym. Takie ściany świetnie wyglądają w domku na wsi, który utrzymany jest w sielskiej stylistyce. Efekt postarzenia sprawi, że pomieszczenie stanie się klimatyczne, a w dodatku niepowtarzalne.

Osoby ceniące elegancję lub kontrolowany przepych w stylu glamour mogą pokusić się nie tylko o dodanie ścianom faktury, ale także połyskujących drobinek, które pięknie odbijają światło. Takie wnętrza na pewno nie są banalne i nudne.

Przeczytaj, jaki tynk wewnętrzny wybrać.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także