Artykuł sponsorowany

Odmiany paliw stałych

Odmiany paliw stałych

Węgiel to najstarszy i zarazem najpopularniejszy rodzaj opału zaliczający się do paliw stałych. Charakteryzuje się przystępną ceną i wysoką kalorycznością, zapewnia więc dobrą jakość ogrzewania przy niewielkim koszcie zakupu opału. Ze względu na dużą popularność, jaką cieszy się węgiel, w sprzedaży dostępne są różne jego rodzaje. Są to węgiel kostka, węgiel orzech, ekogroszek oraz miał węglowy.

Wegiel kostka i węgiel orzech

Węgiel kostka to jeden z najczęściej spotykanych rodzajów węgla. Dystrybuują go firmy zajmujące się wydobyciem węgla, lub też zaopatrujące przemysł w surowce techniczne – jedną z takich firm jest podlaski Krex. Przeznaczony jest do spalania w piecach stalowych i żeliwnych. Węgiel kostka charakteryzuje się niską zawartością siarki, dzięki czemu jego użytkowanie ogranicza osadzenie się sadzy w kominie. Węgiel kostka może być także używany razem z innymi paliwami opałowymi. Można go mieszkać np. z drewnem, trocinami, pelletem oraz innymi odmianami węgla. Węgiel w kostce pozwala przez długi czas utrzymywać temperaturę oraz szybko ogrzać dom. Drugą odmianą węgla jest węgiel orzech. Jest to paliwo stałe, które uzyskuje się z węgla kamiennego. Podobnie, jak w przypadku węgla w kostce, jego zaletą jest niska zawartość siarki, co ma pozytywny wpływ na jakość powietrza. Węgiel orzech spala się przez długi czas, dzięki czemu pozwala wygenerować wysoką temperaturę przy niskim zużyciu surowca. Nie powoduje także osadzania się sadzy na urządzenia grzewczych i pozostawia po sobie niewielkie ilości popiołu. Węgiel orzech to naturalne i dobrej jakości paliwo opałowe, które oferuje doskonałą jakość w przystępnej cenie.

Węgiel ekogroszek i miał węglowy

Ekogroszek to bardzo popularne w ostatnich latach paliwo stałe. Uzyskiwane jest w procesie mielenia węgla kamiennego lub brunatnego. Ekogroszek może być użytkowany w piecach wyposażonych w automatyczne podajniki, co ułatwia ogrzewanie. Charakteryzuje się wysoką kalorycznością i niską zawartością siarki. Ekogroszek ma także małą zawartość wody i substancji niepalnych, dzięki czemu generuje niewielkie ilości popiołu oraz siarki. Dzięki ekogroszkowi można także znacząco zaoszczędzić miejsce potrzebne do jego przechowywania, dzięki czemu stanowi on doskonałą alternatywę do drewna, którego składowane zajmuje znacznie więcej miejsca.

Kolejnym rodzajem paliwa stałego jest miał węglowy. Uzyskiwany jest z węgla kamiennego i stanowi najbardziej rozdrobnioną formę tego kruszcu. Jako że miał węglowy jest produktem ubocznym wydobycia i obróbki węgla, jego atutem w porównaniu z innymi rodzajami paliw stałych jest niska cena. Kupując miał węglowy, warto jednak postawić na dobrej jakości paliwo opałowe, które będzie bardziej kaloryczne oraz będzie posiadało niższą zawartość siarki.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz