Artykuł sponsorowany

Odbiór odpadów przemysłowych i ich unieszkodliwianie

Odbiór odpadów przemysłowych i ich unieszkodliwianie

Restrykcyjne normy dotyczące ochrony środowiska, jakie muszą wypełniać przedsiębiorstwa produkcyjne, sprawiają, że na polskim rynku wykształciły się szerokie usługi w zakresie gospodarki odpadami. Świadczą je nie tylko firmy z pozwoleniami na przewożenie ładunków niebezpiecznych i nie tylko zakłady asenizacyjne. Odbiorem odpadów przemysłowych zajmują się także biura ochrony środowiska, która oferują również doradztwo ekologiczne. Takie firmy pomagają przygotować niezbędną dokumentację ewidencji odpadów, a na końcu podejmują się ich unieszkodliwienia w innowacyjnych procesach.

Krok pierwszy, czyli dokumentacja odpadów

Odpady przemysłowe często klasyfikowane są jako odpady niebezpieczne, łatwopalne, wybuchowe lub nawet radioaktywne. Są one zatem niebezpieczne dla człowieka oraz środowiska naturalnego i wymagają specjalistycznego podejścia w ramach ich gospodarowania. Najlepsze firmy zajmujące się odbiorem odpadów przemysłowych w pierwszej kolejności wraz z przedsiębiorcą przygotują właściwą strategię działania w ramach tzw. doradztwa ADR. Przedsiębiorstwa liczyć mogą na wsparcie przy opracowaniu instrukcji postępowania z odpadami, a także na pomoc w przygotowaniu wniosków o uzyskanie pozwoleń na wytwarzanie odpadów.

Biurom ochrony środowiska, które podejmują się odbioru odpadów przemysłowych, w tym ADR, warto zlecić też obsługę ewidencji odpadów. W takim przypadku zewnętrzny podmiot pomoże zakładowi produkcyjnemu w przygotowaniu niezbędnych sprawozdań i niebywale ważnych kart przekazania odpadu i kart ewidencji odpadu. Te istotne są dla każdego odpadu z osobna. Dopiero kolejne etapy współpracy mogą dotyczyć właściwego gospodarowania, czy to nieczystości płynnych, czy materiałów poprodukcyjnych w stanie stałym. Korzystanie z doradztwa jest zaś bardzo polecane, ponieważ pozwala zminimalizować koszty związane z procesami unieszkodliwiania odpadów przemysłowych.

Odbiór odpadów przemysłowych nowoczesnym transportem

By móc odbierać odpady przemysłowe, firma usług gospodarowania odpadami musi wyposażyć się w nowoczesną technologię. Przede wszystkim ważne są pojazdy do przewozu ładunków sklasyfikowanych jako ADR, czyli jako tych niebezpiecznych. Mogą to być odpady łatwopalne, wybuchowe, toksyczne, a nawet radioaktywne. Niezbędne jest zatem również wyszkolenie kadry pracowników, którzy zawsze muszą wykonywać prace dotyczące odbioru w specjalistycznych kombinezonach. Sam odbiór dokładnie jest zaś opisany w specjalnych instrukcjach postępowania, a w wielu przypadkach w firmach przemysłowych wcześniej podstawiono niezbędne pojemniki do zbierania czy segregowania odpadów (m.in. pojemniki DPPL, beczki 200l, big-bagi itp.). Istotne jest również to, by odpady zostały zważone na atestowanej wadze. Jakie nieczystości i materiały poprodukcyjne są zaś w Polsce najczęściej wywożone przez zewnętrzne pracownie ochrony środowiska?

Do odpadów przemysłowych można zaliczyć stare czy niewykorzystane farby, lakiery i rozpuszczalniki, a także przepracowane oleje, emulsje olejowe, wodne ciecze myjące i odpady ropopochodne. W Polsce produkuje się też dużą ilość osadów i szlamów, odpadów z obróbki i powlekania metali, a także kwasy trawiące i alkalia. Do odpadów wymagających transportu ADR zalicza się również odpady z tworzyw sztucznych oraz odpady pochodzące z warsztatów samochodowych (czyściwa, filtry, elementy akumulatorów). Szczególnym podejściem przy gospodarowaniu odpadów należy wykazać się przy przeterminowanych produktach spożywczych, chemicznych oraz kosmetycznych. Takie odpady utylizowane są w specjalnych procesach, spełniających restrykcyjne normy ISO czy PN-EN.

Unieszkodliwianie odpadów – ostatnie ogniwo w gospodarowaniu odpadami

Metod unieszkodliwiania odpadów jest naprawdę wiele. W zależności od rodzaju odpadu wykorzystać można techniki recyklingowe, bezpieczne składowanie, procesy biologiczne oparte o kompost, a także spalanie wraz z odzyskiem energii. Firma EKOBUD z Kutna prócz odbioru odpadów przemysłowych oraz prócz przygotowywania dla nich odpowiedniej dokumentacji oferuje właśnie usługi unieszkodliwiania nieczystości płynnych. Odbywa się to w specjalistycznym zakładzie z nowoczesną instalacją.

Taka infrastruktura wykonana w innowacyjnej technologii pozwala np. zastosować złożoną obróbkę chemiczną. Szlamy czyszczone są biologiczne metodą osadu czynnego z podwyższonym usuwaniem biogenów, a odpady spożywcze wprowadzane są do specjalnych komór fermentacyjnych, gdzie przechodzą proces fermentacji metanowej. Niemalże dla każdego odpadu, zwłaszcza płynnego, przygotowana została inna technika unieszkodliwiania.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz