Artykuł sponsorowany

Od czego zależy jakość młóta browarnianego?

Od czego zależy jakość młóta browarnianego?

Młóto browarniane to cenny dodatek paszowy w diecie zwierząt hodowlanych takich jak przeżuwacze, głównie krowy mleczne, oraz trzoda chlewna. Stosuje się je w celu urozmaicenia i osiągnięcia lepszych parametrów diety. Podaż wysłodzin pozytywnie wpływa na produkcję mleka, dlatego bardzo istotne jest, aby charakteryzowały się one wysoką jakością. W jaki sposób uzyskuje się dobre młóto browarniane?

Młóto browarniane wysokiej jakości

Na jakość młóta browarnianego ma wpływ zarówno proces produkcji, jak i rodzaj warzonego piwa. Najchętniej spożywane są wysłodziny pochodzące z produkcji piwa typu pilzner, jest ono po prostu w odczuciu zwierząt najsmaczniejsze. To zasługa wykorzystywania jasnego słodu jęczmiennego, który w przypadku piwa typu pils jest tylko delikatnie prażony.

Jakość młóta browarnianego w dużej mierze zależy od jakości i ilości użytych składników, zarówno ziaren jęczmienia, chmielu, jak i dodatków umieszczanych w kadzi zaciernej. Produkty te muszą być wcześniej odpowiednio przygotowane i oczyszczone. Często do wysłodzin uzyskanych w fazie warzenia browaru dodawany jest osad brzeczkowy składający się z białek i garbników, a czasami również pyły z instalacji aspiracyjnej słodu. Zawartość takich dodatków też ma wpływ na ostateczną jakość młóta browarnianego.

Innym wyznacznikiem jakości młóta jest zawarta w nim woda, której ilość w zależności od browaru może wahać się miedzy 70, a nawet 85%. Za dobrej jakości produkt uznaje się wysłodziny świeże zawierające co najmniej 30% suchej masy (SM) oraz 10% białka ogólnego (BO).

Jakość młóta browarnianego jako pasza dla zwierząt

Dla hodowców zwierząt jakość młóta browarnianego ma szczególne znaczenie. Wysokojakościowe młóto to więc takie, które charakteryzuje się największą obecnością pożądanych składników pokarmowych. Niezwykle istotny jest również sposób przechowywania młóta, ponieważ nawet dobry jakościowo produkt świeży należy skarmiać w ciągu 2-3 dni. Dzięki opracowanym sposobom na przechowywanie młóta udało się nie tylko przedłużyć jego żywotność, ale również zwiększyć parametry składników odżywczych.

Młóto browarniane sprzedawane w celach karmienia zwierząt musi być wysokiej jakości, dlatego warto kupować je wyłącznie u licencjonowanych dystrybutorów. Jednym z nich jest przedsiębiorstwo Domino, sprzedawca wysłodzin browarnianych, który posiada numer i zezwolenie od Powiatowego Lekarza Weterynarii na prowadzenie takich usług. Wybór odpowiedniego dostawcy ma kluczowe znaczenie, ponieważ tylko w ten sposób dieta zwierząt hodowlanych wzbogacona będzie we wszystkie pożądane składniki odżywcze.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz