Artykuł sponsorowany

Ochrona imprez masowych w świetle przepisów

Ochrona imprez masowych w świetle przepisów

Bezpieczna organizacja imprezy masowej jest bardzo ważnym przedsięwzięciem. Wymagania dla organizatorów i firmy ochroniarskiej są bardzo wysokie – nie można dopuścić do żadnych błędów ani komplikacji. Organizacja imprez masowych wiąże się z przepisami prawa. Polskie przepisy nie bagatelizują tej sprawy. W jednej z ustaw rozwinięto ten temat. Jak zagwarantować bezpieczną imprezę masową?

Czym jest impreza masowa?

Impreza masowa, zgodnie z definicją w ustawie, to wydarzenie artystyczno-rozrywkowe, sportowe (np. mecz piłki nożnej), z wyłączeniem imprez organizowanych w budynkach (teatrach, operach, kinach, placówkach oświatowych), dla sportowców niepełnosprawnych, przez pracodawców dla pracowników.

Impreza masowa odbywa się w jakimś obiekcie, który nie jest budynkiem (np. stadionie). Taki teren nie może mieć ponadto mniej niż tysiąc miejsc.

Znajomość definicji imprezy masowej jest bardzo ważne dla organizatorów, ponieważ wiąże się ona z odmiennymi obowiązkami w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego (np. zatrudnienia specjalistycznej firmy ochroniarskiej).

Imprezy masowe a przepisy prawa polskiego

O bezpieczeństwie imprez masowych mówi ustawa z dnia 20 marca 2009 roku. Określone są w niej zasady postępowania poszczególnych organizatorów, zasady i tryb wydawania zezwoleń na przeprowadzanie masowych wydarzeń, zasady gromadzenia i przetwarzania informacji, zasady odpowiedzialności organizatorów za wyrządzone (najczęściej przez uczestników) szkody.

Organizator musi spełnić wszystkie wymogi związane z prawem budowlanym, przepisami sanitarnymi i ppoż. Powinien także wyznaczyć kierownika do spraw bezpieczeństwa, zapewnić zaplecze higieniczno-sanitarne i wyznaczyć drogi ewakuacyjne z imprezy.

Ochrona na imprezach masowych – kto się tym zajmuje?

Zorganizowanie ochrony imprezy masowej jest zadaniem organizatora. Najczęściej decyduje się on na wynajęcie profesjonalnej, sprawdzonej firmy ochroniarskiej (przykładem jest Spółdzielnia Usługowa „ODRA”), w której zatrudnieni są kompetentni pracownicy. Dbają oni o bezpieczeństwo uczestników i kompleksowe zabezpieczenie terenu wydarzenia masowego.

Najtrudniejszym zadaniem, jakie stoi przed ochroniarzami, jest ochrona fizyczna imprez masowych o podwyższonym ryzyku (takich, gdzie występuje ryzyko aktów przemocy, agresji wśród uczestników). Przydadzą się różne akcesoria, np. specjalne bariery zaporowe, kompleksowe zaplecze medyczne, a także zaawansowany plan postępowania w razie pożaru. Ochrona uczestników imprezy masowej jest najważniejsza.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz