Artykuł sponsorowany

Ochrona dróg oddechowych w miejscu pracy

Ochrona dróg oddechowych w miejscu pracy

Pracownicy zatrudnieniu na niektórych stanowiskach są szczególnie narażeni na kontakt z zanieczyszczeniami powietrza, takimi jak pyły, kurz, gazy. Ekspozycja na tego typu czynniki nie tylko obniża komfort pracy, ale również może skutkować bardzo poważnymi schorzeniami układu oddechowego. Aby ograniczyć ich negatywny wpływ, na zagrożonych stanowiskach konieczne jest stosowanie specjalnych środków ochrony dróg oddechowych. Co warto o nich wiedzieć?

Podział sprzętu do ochrony dróg oddechowych

Zgodnie z normą PN-EN 133, sprzęty do ochrony dróg oddechowych dzielą się na dwie kategorie, adekwatne do dwóch kategorii zagrożeń dla układu oddechowego.

- Pierwszą kategorią są sprzęty dostarczające świeże powietrze za pomocą sprzętu izolującego – mówi przedstawiciel firmy BHP Profi - Stosuje się je przede wszystkim w miejscach, w których zawartość tlenu w powietrzu wynosi mniej niż 17%. Do drugiej kategorii zaliczamy sprzęty oczyszczające – wyposażone są one w filtry, które izolują obecne w powietrzu zanieczyszczenia i związki chemiczne i nie dopuszczają do ich przedostania się do układu oddechowego.

Sprzęt oczyszczający

Do tej kategorii zaliczamy maski pełnotwarzowe, półmaski, półmaski jednorazowe, hełmy oraz kaptury, które wyposażone są w urządzenia przeznaczone do odfiltrowania z wdychanego powietrza substancji szkodliwych, pyłów etc. Urządzenia te to:

  • Pochłaniacze – wykorzystują reakcje chemiczne do wyłapywania i wiązania substancji chemicznych w gazowym stanie skupienia
  • Filtry – zatrzymują cząsteczki stałe, takie jak aerozole czy pyły
  • Filtropochłaniacze – łączą w sobie funkcję obu powyższych urządzeń.

Należy pamiętać, że filtry i pochłaniacze posiadają określoną przepustowość i ulegają zużyciu – po pewnym czasie należy je wymienić na nowe. Dodatkowo sprzęt oczyszczający może być wyposażony w urządzenia wspomagające przepływ powietrza i tym samym ułatwiające oddychanie.

Sprzęty izolujące

W niektórych sytuacjach konieczne jest, żeby pracownik nie oddychał powietrzem pochodzącym z otoczenia. Dzieje się tak np. w sytuacji, gdy stężenie tlenu nie osiąga minimalnego pułapu 17%, kiedy dokładne stężenie szkodliwych substancji w powietrzu jest nieznane, bądź kiedy sprzęty filtrujące okazują się nieskuteczne w danych warunkach. Stosuje się wtedy sprzęty izolujące, które zgodnie ze swoją nazwą izolują użytkownika od powietrza w otoczeniu, zamiast tego dostarczając mu czyste powietrze z niezależnego źródła. Sprzęty izolujące dzielimy na:

  • Autonomiczne - do tej grupy zaliczamy m.in. aparaty butlowe i regeneracyjne, które pracownik nosi ze sobą
  • Stacjonarne – użytkownik podłączony jest za pomocą przewodu do agregatu, który pompuje powietrze.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz