Artykuł sponsorowany

Obsługa prawna wspólnot mieszkaniowych – co obejmuje?

Obsługa prawna wspólnot mieszkaniowych – co obejmuje?

Prawna obsługa wspólnot mieszkaniowych to jedna z podstawowych usług oferowanych przez renomowane kancelarie prawne. Reprezentacja we wszelkiego rodzaju sprawach sądowych, pomoc w konstruowaniu umów czy też ochrona interesów lokatorów przed nieuczciwymi praktykami budowlanymi deweloperów – korzystając z pomocy prawnika można kompleksowo zabezpieczyć interesy lokatorów i zyskać pewność, że wszelkie działania prowadzone na terenie nieruchomości odbywają się zgodnie z prawem.

Egzekucja należności od członków wspólnoty

Jedną z czynności podejmowanych przez wspólnoty mieszkaniowe jest ściąganie należności od jej członków na pokrycie kosztów utrzymania i gospodarowania częścią wspólną nieruchomości. W przypadku nieterminowych realizacji płatności można podjąć próbę ich dochodzenia w trybie przedsądowym (zawarcie ugody i ratalną spłatę zobowiązania) lub wejście na drogę sądową. W obydwu przypadkach warto skorzystać z usług sprawdzonej kancelarii specjalizującej się w obsłudze prawnej wspólnot mieszkaniowych, takiej jak Kancelaria Magdaleny Kosińskiej-Peteckiej.

Z pomocą adwokata można przeprowadzić także sprawy dotyczące sprzedaży nieruchomości przez licytację komorniczą. Reprezentant prawny może także występować w zastępstwie przed sądem i pomóc w realizacji wszelkich kwestii formalnych.

Pomoc prawna w konstruowaniu umów

Obsługa prawna wspólnot mieszkaniowych obejmuje także negocjację treści umów długoterminowych i krótkoterminowych (zakres, zobowiązania i postanowienia). Pomoc adwokata jest wskazana, aby dobrze zabezpieczyć interesy członków wspólnoty i zastosować  skuteczne rozwiązania prawne w przypadku niewłaściwej realizacji zapisów umownych.

Regulacja prawna w kwestii działania lokali usługowych

Jeżeli w budynku mieszkalnym funkcjonują lokale prowadzące działalność gospodarczą, właściciele są zobowiązani do nawiązania kontaktu ze wspólnotą. Do sytuacji, które wymagają porozumienia stron należą m.in. umieszczenie reklamy przed wejściem do lokalu, rozbudowa lub dobudowa dodatkowego wejścia czy zaadaptowanie dodatkowego obszaru pod ogródek gastronomiczny. Pomoc prawna jest w tym przypadku niezbędna i daje możliwość efektywnego zabezpieczenia interesów całej wspólnoty. Negocjowanie warunków pracy lokali gastronomicznych, sklepów i innych lokali usługowych, to podstawa niezakłóconej współpracy i pewność, że mieszkańcy nie będą odczuwać przykrych skutków pracy tych punktów, np. nocnego hałasu czy niekontrolowanego zawłaszczenia terenu. 
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz