Artykuł sponsorowany

Obowiązki uczestników procesu budowlanego

Obowiązki uczestników procesu budowlanego

Przy każdej pracy budowlanej, która wymaga pozwolenia na budowę, muszą być tzw. uczestnicy procesu budowlanego. Inwestor, czyli osoba, która chce wybudować np. dom, musi zatrudnić takie osoby oraz powierzyć im obowiązki. Do zatrudnianych przez inwestora osób należą projektant, kierownik budowy, inspektor nadzoru inwestorskiego. Sam inwestor również jest uczestnikiem procesu budowlanego.

Kim są uczestnicy procesu budowlanego?

Każda budowa wymaga wiele przygotowań. Nie wystarczy tylko kupić materiały potrzebne do budowy i zatrudnić ekipę budowlaną. Poza nimi musimy uzyskać pozwolenie na wykonanie prac budowlanych. Podczas wykonywania prac budowlanych ważny jest również nadzór budowlany. W tym celu trzeba pomyśleć o zatrudnieniu uczestników procesu budowlanego. Niezależnie od tego, co chcemy wybudować, ich obecność na placu budowy jest konieczna. Do uczestników procesu budowlanego należą:

  • inwestor,
  • projektant,
  • kierownik budowy,
  • inspektor nadzoru inwestorskiego.

Każda z zatrudnionych przez inwestora osób musi posiadać odpowiednie uprawnienia budowlane. Wszystkie wyżej wspomniane osoby pełnią inną funkcję na terenie budowy i odpowiedzialne są za inne zadania podczas prac związanych z budową. Inwestor ma obowiązek zorganizowania procesu budowy. W wypełnianiu tego obowiązku musi trzymać się przepisów zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

Obowiązki osób pracujących na terenie budowy

Na barkach projektanta spoczywa obowiązek wykonania projektu budowlanego zgodnie z wymogami. Poza tym projektant musi zagwarantować, że projekt architektoniczno-budowlany będzie sprawdzony przez osobę mającą uprawnienia budowlane do projektowania lub przez rzeczoznawcę budowlanego, pod kątem zgodności z przepisami.  Projekt musi być zgodny z Polskimi Normami oraz z przepisami techniczno-budowlanymi. Jednak nie dotyczy to budowli o prostych konstrukcjach. Podczas wykonywania swojej pracy, projektant musi uwzględnić zasady przepisów bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

Kierownik budowy przed rozpoczęciem prac zobowiązany jest do sporządzenia planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Wykonując taki plan musi uwzględnić charakterystykę budowanego obiektu oraz warunki, w których będą przeprowadzane prace. Jak tłumaczy specjalista z tej branży z firmy Wm Your home Waldemar Majek, kierownik nadzoru budowlanego podczas tworzenia planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia najczęściej zasięga informacji sporządzonych przez projektanta. Taki plan wykonuje się, gdy roboty budowlane będą przebiegały powyżej 30 dni, a przy pracach zatrudnionych będzie minimum 20 osób. Plan również wykonuje się w momencie, gdy podczas budowy przeprowadzony zostanie co najmniej jeden ze szczególnych typów robót budowlanych. Do takich szczególnych rodzajów robót budowlanych zaliczają się np.:

  • wykonywanie prac w miejscu zagrażającym bezpieczeństwu i zdrowiu ludzi,
  • wykonywanie prac blisko linii wysokiego napięcia,
  • wykonywanie prac w studniach lub tunelach.

Do kierownika budowy należy również realizacja robót budowlanych, a także odpowiada za zdarzenia, które dzieją się na placu budowy. Poza tym zadaniem kierownika budowy jest prowadzenie dziennika budowy, a po zakończeniu prac wykonanie dokumentacji oraz oświadczenia o zakończeniu prac.

Inspektor nadzoru inwestorskiego reprezentuje inwestora na placu budowy. Głównym jego zadaniem jest kontrolowanie, czy prace budowlane są przeprowadzane zgodnie z projektem, pozwoleniem na budowę i innymi przepisami. Poza tym sprawdza jakość przeprowadzanych robót.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz