Artykuł sponsorowany

Obowiązki przedsiębiorcy przy prowadzeniu księgowości uproszczonej

Obowiązki przedsiębiorcy przy prowadzeniu księgowości uproszczonej

Księgowość uproszczona jak sama nazwa wskazuje, jest mniej złożoną formą ewidencjonowania podatków od księgowości pełnej. Nie trzeba zatem prowadzić rozbudowanych ksiąg rachunkowych i ich kont głównych oraz pomocniczych. Nie jest wymagane także tworzenie sprawozdań finansowych. Czy jednak prowadzenie księgowości uproszczonej kończy się na prowadzeniu ksiąg przychodów i rozchodów, ryczałtu ewidencjonowanego lub kart podatkowych? Odpowiedź brzmi nie.

Trzy narzędzia księgowości uproszczonej

W zależności od formy prawnej firmy, od jej branży, liczby zatrudnionych pracowników na pełny etat, a także od rocznych przychodów, wyznaczane jest narzędzie ewidencjonowania podatków w ramach księgowości uproszczonej. Obecnie przedsiębiorcy prowadzący małe i średnie podmioty gospodarcze wybrać mogą:

  • Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR),
  • ryczałt ewidencjonowany,
  • kary podatkowe.

Księgowość uproszczona a wysokość podatków

W pierwszym przypadku obejmowane są w ewidencji podatkowej wszystkie transakcje gospodarcze związane z prowadzoną działalnością. Mowa oczywiście o przychodach oraz kosztach. Przedsiębiorca może wybrać jedną z dwóch form opodatkowania: podatek liniowy (jedna i stała stawka podatku 19%) lub podatek progresywny (wynosi od 18% lub 32% według skali podatkowej – zwrócić uwagę należy na limity dochodów firmy). Decydując się na ryczałt ewidencjonowany podatnik płaci zaś odpowiednią dla danego przychodu stawkę ryczałtu: 3%, 5,5%, 8,5%, 17% lub 20%.

Jeśli chodzi o najprostszą formą księgowości uproszczonej – kartę podatkową – podobnie jak ryczałt ewidencjonowany może być wykorzystywana przez określone grupy przedsiębiorców. Podatek jest wtedy określany przez naczelnika US, a przedsiębiorca nie musi składać zeznań rocznych.

Księgowość uproszczona przy wyborze KPiR

Wbrew pozorom prowadzenie KPiR nie jest takie proste. Obowiązków, które przedsiębiorca musi wypełnić względem US czy ZUS jest bowiem bardzo wiele. Istotne jest sporządzanie i składanie deklaracji na podatek od towarów i usług; kalkulacja zobowiązań z tytułu podatków dochodowych; sporządzanie i wysyłanie zestawień Jednolitego Pliku Kontrolnego; a także prowadzenie dokumentacji na rzecz ZUS. Niektóre firmy muszą przygotowywać także sprawozdania do GUS. Każdy podatnik księgowości uproszczonej, który przyjął jako narzędzie ewidencji podatków KPiR, zobowiązany jest także do:

  • prowadzenia ewidencji środków trwałych,
  • prowadzenia ewidencji wartości niematerialnych i prawnych,
  • naliczania odpisów amortyzacyjnych.

Księgowość uproszczone to zatem nie tylko prowadzenia KPiR. Zapomnieć nie można także o ważnych sprawach kadrowo-płacowych. Obecnie pomoc zewnętrznych specjalistów może zatem być nie tylko nieoceniona, ale także opłacalna finansowo. Wiele małych i średnich firm coraz chętniej wybiera outsourcingowe biura usług księgowych takie jak MBP MORAWSCY z Lublina.

Księgowość uproszczona przy wyborze ewidencji ryczałtowej

Przy wyborze ewidencji ryczałtowej również przedsiębiorca ma obowiązek wykonywać wiele innych zadań niż tylko prowadzenie samego ryczałtu. Ważne jest przekazywanie do US informacji o bieżących zobowiązaniach podatkowych; rozliczanie podatków VAT; a także pełna obsługa pracownicza i płacowa. Przedsiębiorca jest także zobowiązany do sporządzania rocznego zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych PIT-28 wraz z załącznikami.

Czy na tym kończy się jednak rachunkowość firmy, która przyjęła księgowość uproszczoną? Odpowiedź brzmi nie. Dzisiaj ważne jest korzystanie z pomocy księgowych w ramach:

  • optymalizacji podatkowych,
  • zmiany formy opodatkowania,
  • doradztwa inwestycyjnego,
  • tworzenia zgłoszeń INTRASTAT,
  • wdrażania modelu rachunkowości zarządczej w firmach,
  • budowania spójnych strategii marketingowych, portfelowych, produktowych i rozwojowych. 
Opracowanie:
Lublin, Kwiecińskiego 7
tel. 501 481 607
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz