Artykuł sponsorowany

Objawy i leczenie zapalenia pęcherza moczowego

Objawy i leczenie zapalenia pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego, najczęściej występujący rodzaj zakażenia układu moczowego, dotyka co piątej kobiety. Wynika to z umiejscowienia cewki moczowej blisko pochwy, którą cechuje wysoka wilgotność. Przyczyną zakażenia jest obecność bakterii w drogach moczowych. U zdrowego człowieka są one jałowe, jednak jeśli dojdzie do przeniknięcia drobnoustrojów i ich namnażania, powstaje stan zapalny.

Objawy zapalenia pęcherza moczowego

Bliskie położenie ujścia cewki moczowej, ujścia pochwy oraz odbytu sprawia, że u kobiet bakterie o wiele łatwiej mogą między nimi przenikać, co prowadzi do zakażeń układu moczowego. Najczęściej występującym zakażeniem jest zapalenie pęcherza moczowego, ale może to być również o wiele poważniejsze odmiedniczkowe zapalenie nerek,  czy niewymagający leczenia bakteriomocz bezobjawowy. W dwóch pierwszych przypadkach konieczne są konsultacje urologiczne. Dr Marcin Klim prowadzi w Słupsku gabinet urologiczny, w którym zajmuje się między innymi diagnostyką i leczeniem zapaleń i zakażeń układu moczowego.

Jedną z głównych przyczyn infekcji intymnych są stosunki seksualne. Jest tak z powodu patogenów przenoszonych z przedsionka pochwy do cewki moczowej oraz dalej do kolejnych części układu moczowego.

Bakterie będące powodem zakażeń układu moczowego mogą też być wynikiem innego schorzenia i docierać do układu moczowego poprzez limfę oraz układ krwionośny. Zapaleniu pęcherza moczowego towarzyszyć mogą ponadto infekcje pochwy oraz sromu.

Ryzyko wystąpienia stanu zapalnego zwiększają: długotrwałe przyjmowanie antybiotyków, stosowanie antykoncepcji dopochwowej, otyłość, cukrzyca, kamica nerkowa, kamica moczowodowa, przewlekłe stosowanie cewników, wady anatomiczne układu moczowego czy nieprawidłowa higiena miejsc intymnych.

Objawy, które wskazują o konieczności wizyty u lekarza urologa to:

  • częste oddawanie moczu w małych ilościach,
  • uczucie dyskomfortu podczas oddawania moczu,
  • pieczenie podczas oddawania moczu,
  • uczucie parcia na mocz,
  • zmieniony zapach moczu,
  • bóle podbrzusza,
  • krew w moczu.

Pamiętajmy, że nieleczone zapalenie pęcherza moczowego prowadzić będzie do nasilenia objawów, w tym też do nietrzymania moczu.

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego

Na podstawie wywiadu oraz przeprowadzonych w poradni urologicznej badań – moczu i posiewu moczu, a w szczególnych przypadkach też USG, tomografii komputerowej i urografii – urolog może postawić diagnozę. Ta daje podstawy do rozpoczęcia leczenia zapalenia pęcherza moczowego. Zazwyczaj stosowany jest w tym celu antybiotyk. W przypadku kobiet ciężarnych leczenie jest konieczne również wtedy, gdy zakażenie układu moczowego przebiega bezobjawowo.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz