Artykuł sponsorowany

O skręceniach kostek opowiada chirurg Włodzimierz Kosicki

O skręceniach kostek opowiada chirurg Włodzimierz Kosicki

Urazy kostek są bardzo częste zarówno u dzieci, jak i młodzieży czy aktywnych fizycznie osób dorosłych. Rodzajów takich uszkodzeń jest zaś wiele, od zerwanych więzadeł i naciągnięć począwszy, po złamania kości, zwichnięcia czy skręcenia. Jak zdradza jednak lekarz chirurg Włodzimierz Kosicki prowadzący swój gabinet w miejscowościach Police i Dobra, najwięcej pojawia się ostatnich typów urazów. Czym są zatem skręcania kostek i jak należy leczyć taką przypadłość?

Czym objawia się skręcenie kostki?

Skręcenie kostki to stosunkowo często pojawiająca się u ludzi kontuzja stawu skokowego, z którą przeważanie w trakcie swojego życia do czynienia będzie miał każdy z nas. Warto zatem wiedzieć, że owo skręcenie nie jest tożsame z bardziej problematycznym zwichnięciem, a objawy dla dobrego chirurga nie są trudne w rozpoznaniu. Lekarz chirurgii ogólnej Włodzimierz Kosicki tłumaczy bowiem, iż w przypadku skręcenia dochodzi do przerwania torebki stawowej i więzadeł, a także do wywinięcia stopy na zewnętrzną – w większości przypadków – krawędź. Typowymi objawami są zaś ból, lekki obrzęk oraz zasinienie kostki. Oczywiście cięższych przypadków jest sporo, dlatego skręcenia kostek można podzielić na trzy różne stopnie. Rozpoznawane są one zaś m.in. dzięki badaniu USG, które razem z RTG stanowią diagnostykę skręceń stawu skokowego. 

Trzy stopnie skręcenia kostek


Plan leczenia skręcenia kostki w dużej mierze zależy od objawów, które można podzielić na trzy różne stopnie. Mówi o nich również chirurg Włodzimierz Kosicki, który zawsze zleca pacjentom badanie USG stawu skokowego (lub RTG), a w przypadku nagłych kontuzji oferuje im wizyty domowe. Do wspomnianych stopni skręcenia kostek zalicza:

  • Stopień I – czyli lekkie nagięcie torebki oraz więzadeł. Pacjent odczuwa niewielki ból, a obrzęk nie zalicza się do dużych i stosunkowo szybko ustępuje. Leczenie polega głównie na okładaniu miejsca urazu zimnym kompresem. Ważne jest też usztywnienie stawu bandażem lub opaską elastyczną. Na ogół w takim przypadku pomoc lekarska nie jest niezbędna w przypadku osób dorosłych. Konsultacje przy urazach dzieci czy seniorów są zaś wskazane.
  • Stopień II – czyli częściowe przerwanie torebki oraz więzadeł, co sprawia pacjentowi duży ból oraz problemy z chodzeniem. Obrzęk pojawia się szybko i jest duży, a w wielu przypadkach pojawia się również krwiak. Niezbędna jest wtedy wizyta lekarska, która polega w pierwszej kolejności na podaniu leków przeciwobrzękowych, przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych. Chirurg może również zastosować stabilizatory z bocznymi usztywnieniami. Niekiedy podaje się również zastrzyki przeciwzakrzepowe.
  • Stopień III – czyli całkowite przerwanie torebki stawowej oraz więzadeł. Ból jest uporczywy, a pacjent może mieć całkowitą niezdolność do poruszania. Obrzęk i krwiak są bardzo duże, a staw staje się niestabilny. W takim przypadku chirurg Włodzimierz Kosicki zaleca założenie opatrunku gipsowego, a także podanie zastrzyków przeciwzakrzepowych i leków przeciwbólowych. Po zdjęciu stabilizatora wymagana jest rehabilitacja i ponowne zdjęcia obrazowe RTG. 

Jak postępować po zakończonym leczeniu skręcenia kostki?

Po zakończonym leczeniu skręcenia kostki rekomendowane są wizyty kontrole u ortopedów czy chirurgów. Nie tylko istotne są jednak badania obrazowe (USG stawu skokowego czy RTG), ale także postępowanie według wskazań lekarzy, którzy na ogół proponują domową lub gabinetową fizjoterapię. Bardzo ważne jest też ubieranie wygodnego obuwia i rezygnacja z uprawiania sportów przynajmniej na kilka tygodni. Jak podkreśla bowiem chirurg Włodzimierz Kosicki, bagatelizowanie skręcenia kostki nawet w stopniu I może być zgubne. Pacjent nieprzestrzegający zaleceń lekarskich lub leczący się na własną rękę naraża się na nawrót przypadłości, w tym na cięższy przebieg np. zwichnięcie. 

Indywidualna konsultacja chirurgiczna 

Lekarz chirurgii Włodzimierz Kosicki dodaje, iż każdy przypadek skręcenia kostki należy rozpatrywać indywidualnie. Dla przykładu nie zawsze  wymaga się wykonanie diagnostyki obrazowej, ale dzięki RTG oraz USG można wykluczyć złamanie kości czy poważne uszkodzenie tkanek miękkich, więzadeł czy torebki stawowej. Doktor Włodzimierz Kosicki zdradza również, iż prócz stabilizatorów czy szyn gipsowych coraz częściej ważnym elementem przy rekonwalescencji są specjalne ortezy. Stosowane są one również przy innych urazach. W gabinecie lekarza Włodzimierza Kosickiego zawsze wykorzystywane są zatem nowoczesne rozwiązania diagnostyczne oraz sprawdzone metody leczenia. Dotyczą one również poważniejszych świeżych urazów kostnych, schorzeń jamy brzusznej, zmian zapalno-ropnych skóry, miażdżycy, żylaków, chorób naczyń żylnych i tętniczych czy guzków. Praktyka chirurga ogólnego Włodzimierza Kosickiego jest bardzo szeroka, a lekarz ten zachęca wszystkich do profilaktyki zdrowotnej. Wizyty u chirurga warto kontrolnie odbywać przynajmniej raz na dwa lata. Szczególnie powinni o tym pamiętać seniorzy, pacjenci po wypadkach i kontuzjach, a także osoby po operacjach. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz