Artykuł sponsorowany

O malowaniu proszkowym metali opowiadają fachowcy firmy FERE

O malowaniu proszkowym metali opowiadają fachowcy firmy FERE

Malowanie proszkowe to proces technologiczny, który zrewolucjonizował sposób wykańczania metali różnego rodzaju powłokami i farbami. Potwierdzają to specjaliści z firmy FERE, którzy obsługują zarówno klientów indywidualnych, jak i olbrzymie zakłady przemysłowe z różnych branż. Kiedy można zatem zastosować malowanie proszkowe, na czym ono tak naprawdę polega i dlaczego technika ta jest znacznie lepsza od alternatywnych metod? Tego dowiedzieć można się z dalszej treści artykułu.

Na czym polega malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe odbywa się w specjalnych warunkach warsztatowych, dlatego często jest zwane malowaniem kabinowym. Jak zaś tłumaczą fachowcy z firmy FERE, która oferuje pokrywanie metali różnymi farbami i powłokami, technika ta polega na nakładaniu naelektryzowanych cząstek specjalnego materiału proszkowego na powierzchnię przewodzącą. Silne przyleganie tychże cząsteczek np. do metali możliwe jest zaś dzięki siłom elektrostatycznym. Wiedzieć jednak należy, że istnieją dwa typy malowania proszkowego – technika natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. Niezależnie od wybranej metody dana powierzchnia musi być przed i po malowaniu odpowiednio obrobiona. Jak tłumaczy jeden z pracowników zakładu wielobranżowego FERE ze Szczecina:

Malowanie proszkowe musi być poprzedzone piaskowaniem powierzchni przewodzącej. Dzięki temu cząstki farby lepiej przylegają do danego materiału, a obróbka wykańczająca jest niemalże niepotrzebna. Dla utrwalenia efektu istotne jest tylko nagrzanie stworzonej powłoki po zakończonym malowaniu. Odbywa się to w specjalnych piecach, które służą do topienia i polimeryzacji proszków.

Kiedy można zastosować malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe ma bardzo szerokie zastosowanie. Technika ta pozwala pokrywać farbami różnego rodzaju detale, podzespoły, układy i większe monolityczne konstrukcje stalowe, aluminiowe czy też ocynkowane. Uzyskiwana powłoka wykazuje się zaś niebywałą odpornością na środki chemiczne, promieniowanie UV, wahania temperatury, korozję, uszkodzenia mechaniczne i inne ciężkie warunki, dlatego malowanie proszkowe wykorzystuje się np. przy wykańczaniu balustrad, felg czy obudów maszyn.

Zakład FERE ze Szczecina przyjmuje zaś do malowania proszkowego głównie elementy płaskie do 4x4 m, a także przedmioty przestrzenne do 1,7x1,7x3,6 m. Liczyć można zaś na wysoki efekt pracy – malowanie farbami proszkowymi pozwala uzyskać powierzchnię połyskliwą, półmatową lub matową w każdym możliwym kolorze według rozbudowanej palety barw RAL.

Jakie są zalety malowania proszkowego?

Technologia malowania proszkowego jest niebywale popularna z wielu względów. Po pierwsze tworzone powłoki są bardzo wytrzymałe, a ich grubość znakomicie maskuje niedoskonałości obróbki mechanicznej. Po drugie takie pokrywanie metali farbami pozwala dotrzeć cząstkom w trudno dostępne miejsca – proces jest niebywale precyzyjny. Po trzecie zaś, malowanie proszkowe jest energooszczędne. Specjalne komory wyposażone są w systemy odzysku farby, a sama obróbka odbywa się bez emisji do środowiska toksyn w postaci rozpuszczalników i rozcieńczalników. Czy malowanie proszkowe ma jakieś wady?

Do największej wady malowania proszkowego zalicza się to, iż może być prowadzona tylko przez doświadczonych specjalistów wykorzystujących specjalistyczny sprzęt oraz komory naszpikowane innowacyjną aparaturą. Dla mniejszych warsztatów inwestycja we własną technologię malowania proszkowego jest zbyt droga. Na szczęście na rynku działają takie firmy jak FERE – zakład dbający o swoich klientów i proponujący im atrakcyjne ceny usług. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz