Artykuł sponsorowany

O etapach układania kostek brukowych opowiadają brukarze firmy POL-FACH

O etapach układania kostek brukowych opowiadają brukarze firmy POL-FACH

Kostki brukowe to najchętniej wybierane materiały do tworzenia nawierzchni placów, podjazdów, chodników, parkingów, ścieżek, a nawet schodów i tarasów. Występują one w setkach odmian, gwarantując nie tylko piękny wygląd, ale i długoletnią wytrzymałość. Możliwe to jest jednak tylko wtedy, kiedy bruk zostanie założony we właściwy sposób według sztuki brukarskiej. Jak zatem należy właściwie układać kostki brukowe? O tym powiadają brukarze z firmy POL-FACH, która działa w miejscowości Łętownia i okolicach.

Jakie etapy układania kostki brukowej można wyróżnić?

Układanie kostki brukowej zawsze powinno odbyć się po przeprowadzeniu wywiadu z klientem oraz po wykonaniu wizji lokalnej. Brukarze z firmy POL-FACH radzą również, by tworzyć nawierzchnię brukowaną na podstawie analiz gruntowych oraz wedle projektu, w którym uwzględnione zostaną warunki terenowe istotne dla prawidłowej realizacji inwestycji. Kolejnym działaniem zawsze jest obmiar placu budowlanego oraz przystąpienie do wykonania podłoża. Fachowcy POL-FACH wyróżniają przy tym 10 ważnych etapów. Oto i one:

  1. Przygotowanie placu budowy do inwestycji (w przypadku tych dużych ważne jest zabezpieczenie bruku przed ewentualnymi opadami deszczu – kostki powinny być montowane na sucho).

  2. Przygotowanie gruntu, czyli usunięcie warstwy humusu i wyprofilowanie terenu z zachowaniem spadku w granicach 1-3%.

  3. Stworzenie podbudowy, którą może być dwuwarstwowa mieszanka kruszyw łamanych stabilizowanych techniką mechaniczną. 

  4. Osadzanie krawężników, palisad czy też murków oporowych.

  5. Wykonanie podsypki np. z mieszkanki piaskowo-cementowa o odpowiedniej klasie.

  6. Układanie kostek według wcześniej stworzonego wzoru (niebywale istotne jest to w przypadku tzw. artystycznego układania bruku, gdzie różne kolory i faktury kostek pozwalają na tworzenie wzorów, logotypów, a nawet napisów).

  7. Fugowanie nawierzchni piaskiem.

  8. Zagęszczenie i utwardzenie bruku.

  9. Oczyszczanie nawierzchni z wykorzystaniem dmuchaw i myjek ciśnieniowych.

  10. Zabezpieczenie nawierzchni bezbarwnym impregnatem, który pozwala zwiększyć przyczepność bruku i obniżyć jego podatność na: wilgoć, korozję biologiczną, mróz, promieniowanie UV, silne zabrudzenia.

Jakich błędów nie można popełniać przy układaniu bruku?

Brukarze z firmy POL-FACH zdradzają, że nawet najwyższej klasy kostki brukowe sprawdzonych producentów nie zagwarantują długoletniej żywotności i właściwej funkcjonalność, jeśli nie zostaną dobrze zamontowane. Tym samym inwestorzy zawsze powinni sprawdzać doświadczenie zatrudnianych fachowców oraz portfolio zrealizowanych przez nich prac. Specjaliści z POL-FACH dodają, że na naszym rynku działa wielu tanich, ale nieprofesjonalnych brukarzy, którzy nie znają ważnych zasad sztuki brukarskiej. Popełnianymi przez nich błędami są między innymi:

  • nieprawidłowy dobór spoin do grubości kostki i obciążenia całej konstrukcji,

  • nieprawidłowe przygotowanie podbudowy,

  • brak wykonania zagęszczenia nawierzchni,

  • dobór złej klasy mieszanek piaskowych,

  • brak zabezpieczenia bruku przed osiadaniem, działaniem wody czy wzrostem chwastów,

  • brak wykonania spadków i odwodnień liniowych,

  • zbyt ciasne/luźne ułożenie kostek,

  • zbyt płytkie/głębokie osadzenie krawężników.

Jak można zatem wywnioskować, lista nieprawidłowości, które niestety często pojawiają się przy układaniu kostek brukowych, jest długa. By jednak nie narazić nawierzchni na obniżoną wytrzymałość, najlepiej stawiać na profesjonalistów, a właśnie ich znaleźć można w firmie POL-FACH!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz