Artykuł sponsorowany

O dokumentacji dotyczącej budowy farm fotowoltaicznych opowiadają fachowcy firmy OZE-N

O dokumentacji dotyczącej budowy farm fotowoltaicznych opowiadają fachowcy firmy OZE-N

Energia ze słońca nie tylko produkowana jest dzisiaj przez tysiące właścicieli paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych montowanych na dachach domów. Dzisiaj produkcja prądu z wykorzystaniem promieni słonecznych jest także sposobem na biznes czy też krokiem w przód przy racjonalnym gospodarowaniu firmą. Duże znaczenie mają zatem farmy fotowoltaiczne, które choć są proste w budowie wymagają uzyskania pozwolenia na posadowienie. O jakiej dokumentacji mowa? Opowiadają o tym specjaliści z firmy OZE-N.

Dokumentacja techniczna i administracyjna dla farm fotowoltaicznych

Wbrew pozorom budowa farmy fotowoltaicznej nie polega tylko na przywiezieniu na wcześniej przygotowany teren odpowiednich paneli i zamontowanie ich na specjalnych stelażach. Cała inwestycja w dużej mierze opiera się na pozyskiwaniu odpowiednich decyzji administracyjnych, a także na przygotowywaniu ważnej dokumentacji technicznej. Jak tłumaczą bowiem specjaliści firmy OZE-N, która pomaga przejść przez wszystkie formalności budowy farmy fotowoltaicznej, od wielu pism zależy bezpieczeństwo tworzonej elektrowni słonecznej, jej wydajność, żywotność i moc przerobowa. Dokumentacja jest też niebywale ważna przy modelowaniu kosztów, prognoz zwrotu nakładów inwestycji oraz dla kwestii ochrony środowiska. O co zatem musi zadbać inwestor?

Eksperci od fotowoltaiki z firmy OZE-N wyróżniają następującą dokumentację techniczną i decyzje administracyjne wymagane dla farm fotowoltaicznych o mocy do 1MW i większych:

  • opinie geotechniczne dotyczące weryfikacji gruntów pod budowę farmy słonecznej,
  • projekt zagospodarowania terenu,
  • projekt układu i konfiguracji paneli fotowoltaicznych PV SYST,
  • kartę informacyjną przedsięwzięcia dla inwestycji PV pod uzyskanie Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach,
  • wniosek o warunki zabudowy,
  • wnioski o warunki przyłączeniowe u wybranego operatora,
  • projekt budowlany,
  • wniosek i decyzja pozwolenia na budowę,
  • dokumentacja niezbędna do prekwalifikacji do aukcji OZE.

Dokumentacja dotyczy zatem projektów wykonawczych, zezwoleń ze strony Urzędu Gminy, a także porozumień z zakładami energetycznymi. Ważna jest też współpraca z Urzędem Regulacji Energetyki.

Zarządzanie dokumentacją budowy farmy słonecznej

Jak można wywnioskować z poprzedniej części artykułu, inwestycja w farmę fotowoltaiczną wiąże się z szeregiem złożonych procedur, które warto przejść ze wsparciem dobrych doradców. Z pomocą inwestorom indywidualnym oraz biznesowym przychodzą zatem eksperci pracowni OZE-N, która wyspecjalizowała się w świadczeniu usługi zarządzania i organizowania dokumentacji związanej z budową i posadowieniem farm fotowoltaicznych. Firma ta pozyskuje dla klientów decyzje administracyjne i pozwolenia, pomagając również w poprawnym przygotowywaniu dokumentacji technicznej. Liczyć można na profesjonalny kontakt z organami kontrolnym i instytucjami wydającymi pozwolenia, a także na elastyczną i głęboką współpracę z wykonawcami, dostawcami paneli czy projektantami PV. Dlaczego jednak warto wybrać zespół OZE-N?

Pracownia Damian Kląskały z Wrocławia pomaga przejść przez wszystkie procedury bez niepotrzebnego stresu oraz w szybkim czasie. Wpływa to na koszty przedsięwzięcia, a także na bezpieczeństwo całej inwestycji. Wielokrotnie zespół OZE-N wspierał klientów również w pozyskiwaniu dofinansowań. Do współpracy zapraszani są zatem wszyscy zainteresowani, również start-up’y. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz