Artykuł sponsorowany

O czym pamiętać podczas wykopów pod szamba betonowe?

O czym pamiętać podczas wykopów pod szamba betonowe?

Jedną z istotnych kwestii w trakcie budowy domu jest wybór sposobu odprowadzania ścieków. Jeżeli nie istnieje możliwość podłączenia się pod sieć kanalizacyjną, dostępne są takie opcje jak kopanie szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Gdy zdecydujesz się na tradycyjne szambo, musisz pamiętać, że ważne jest przygotowanie do jego wykopu. Sprawdź, o czym należy pamiętać w trakcie budowy szamba.

Szambo betonowe – gdzie je wykopać?

Szambo betonowe to jeden z najpopularniejszych sposobów na pozbywanie się płynnych nieczystości. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zbiornik ten spełnia swoje zadania jedynie wtedy, gdy będzie prawidłowo wykonany. Istotną rzeczą jest wybór miejsca, gdzie szambo zostanie wykopane. Część wymagań związanych z lokalizacją betonowego szamba określają przepisy prawne. W związku z tym odległość bezodpływowego zbiornika od ujęcia pitnej wody nie może być mniejsza niż 15 metrów. Poza tym szambo może zostać wykopane minimum 2 metry od granicy działki, a także nie bliżej niż 1,5 metra od rurociągów z wodą lub gazem. Z kolei w przypadku przewodów elektrycznych odległość szamba nie może być mniejsza niż 0,8 metra.

Przy wyborze miejsca, w którym zostanie wykopane szambo, trzeba też kierować się kwestiami funkcjonalnymi, aby późniejsza eksploatacja zbiornika nie była problemowa. Betonowe szambo powinno znajdować się w miarę blisko obiektu mieszkalnego. Jeśli odległość ta przekroczy 20 metrów, wówczas może dojść do ochładzania ścieków, a to może prowadzić do gromadzenia się osadów w rurach i zmniejszeniu ich drożności. Równie ważne jest to, aby wykop znajdował się w miejscu, do którego można bez trudu dojechać koparką, a także pojazdami asenizacyjnymi w późniejszym czasie.

Jak przeprowadza się prace ziemne?

Jeżeli już wiesz, w jakim miejscu zostanie wykopane szambo, można przejść do realizacji prac ziemnych. Wykopy pod szamba, a także inne roboty ziemne to specjalizacja firmy budowlanej Jacka Wirbuła ze Staniszowa na terenie województwa dolnośląskiego. Fachowcy w tej firmy dodają, że wykop należy wykonać na trwałym podłożu, aby konstrukcja nie osiadała. W trakcie prac ziemnych ważne jest też sprawdzenie poziomu wód gruntowych. W ten sposób można wykluczyć możliwość wypchnięcia zbiornika na płynne nieczystości.

Podczas robót ziemnych związanych z wykopem pod szambo istotne jest też to, by zachować odpowiedni poziom spadku dla rur kanalizacyjnych. Fachowcy wskazują, że powinien on wynosić od 1,5 do 3% na każdy metr bieżący. Co więcej, dno wykopu należy wypoziomować, a następnie zastosować 10 cm podsypkę piaskową. Na koniec warto też dodać, aby wykop pod szambo był większy o pół metra od zewnętrznych wymiarów zbiornika. To ułatwi jego montaż.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz