Artykuł sponsorowany

O czym musisz wiedzieć eksportując lub importując towary w Unii Europejskiej?

O czym musisz wiedzieć eksportując lub importując towary w Unii Europejskiej?
Dołączenie do Unii Europejskiej dało naszemu krajowi nowe możliwości pod kątem łatwiejszego eksportu i importu towarów pomiędzy wszystkimi państwami członkowskimi. I choć uznaje się to za biznes bardzo swobodny, należy pamiętać o przestrzeganiu ważnych przepisów, takich jak na przykład limity nałożone przez system Intrastat. O czym musisz wiedzieć, zanim rozpoczniesz handel międzynarodowy w UE?

Równość konsumentów UE

Równe traktowanie konsumentów na terenie Unii Europejskiej może być nieco kłopotliwe dla sprzedawców. Na szczęście mogą oni nakładać pewnie ograniczenia w zakresie sposobów i możliwości dostawy. W przypadku organizowania promocji oraz szczególnych ofert musi być ona jednak skierowana do wszystkich klientów, niezależnie od kraju UE, z którego pochodzą, miejsca zamieszkania lub adresu siedziby działalności firmy. Zasady te dotyczą w szczególności dystrybutorów oraz producentów, którzy prowadzą sprzedaż online.

Równość konsumentów to także zapewnienie dostępu do sprzedawanych w sieci produktów. Sklepy internetowe nie mogą być blokowane dla klientów znajdujących się na terenie Unii Europejskiej. W momencie wpisania adresu URL zagranicznej strony powinno nastąpić automatyczne przekierowanie, umożliwiające jej swobodne odtworzenie.



Kiedy zgłaszać przepływy handlowe?

Progi określające limit, powyżej którego jest konieczne składanie deklaracji, są ustalane każdego roku. Obowiązkowi temu podlegają wszyscy przedsiębiorcy będący płatnikami VAT. Niewielkie firmy nie mają się czego obawiać, gdyż roczne limity wartości importowanych i eksportowanych towarów są wysokie i dotyczą raczej średnich i dużych producentów. Przepływy handlowe należy zgłaszać co miesiąc (za poprzedni miesiąc), a ich terminu są ustalane przez urzędy właściwe dla każdego państwa członkowskiego.

Próg podstawowy w Polsce w 2019 roku wynosi 4 miliony PLN dla przywozu oraz 2 miliony PLN dla wywozu. Szczegółowe deklaracje Intrastat należy składać dopiero po przekroczeniu wartości 65 milionów PLN dla przywozu lub 180 milionów PLN dla wywozu.

Jakie dane podlegają zgłoszeniu?

Zgłoszenie powinno zawierać szczegółowe dane, dlatego warto skorzystać z pomocy doradcy gospodarczego. W przypadku deklaracji Intrastat pomocna może okazać się firma AWM Business Promotion, której siedziba znajduje się w Warszawie.

Informacje niezbędne do zgłoszenia przepływów handlowych przekraczających progi Intrastat:

  • numer identyfikacyjny VAT;
  • miesiąc, którego dotyczy zgłoszenie;
  • kierunek przepływów;
  • kod produktu zgodnie z Nomenklaturą Scaloną (CN);
  • kod kraju UE, z którego towar jest wysyłany lub do którego jest on dostarczany;
  • wartość towarów bez VAT i akcyz;
  • masa netto;
  • ilość według jednostek miary;
  • kod rodzaju transakcji.
Opracowanie:
Warszawa, Erazma Ciołka 17 lok. 410
tel. 500 044 213
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz