O czym musi poinformować Cię instruktor przed pierwszą jazdą?

O czym musi poinformować Cię instruktor przed pierwszą jazdą?
Po części teoretycznej przyszedł czas na praktyczną. Czego przede wszystkim powinieneś się na niej nauczyć? Oczywiście bezpiecznego poruszania na drodze. A to oznacza znajomość nie tylko przepisów ruchu drogowego, ale i technicznych aspektów pojazdu.

Jak większość kursantów zapewne po raz pierwszy będziesz miał okazję usiąść za kierownicą dopiero podczas kursu prawa jazdy. Nawet jeśli na co dzień przyglądasz się temu, jak z prowadzeniem samochodu radzą sobie inni, to jednak nie oznacza to, że sam wiesz już wszystko na ten temat.

Prawidłowe poinstruowanie Cię przed pierwszą jazdą jest zadaniem instruktora. A obowiązuje go program szkolenia według wytycznych Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 13 lipca 2012 r. w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców (źródło: isap.sejm.gov.pl ).

Przygotowanie do jazdy

Pierwszą rzeczą, zanim wyruszysz w trasę, jest omówienie przez instruktora przygotowania do jazdy. W praktyce oznacza to odpowiednie uregulowanie fotela, tak aby z łatwością można było wcisnąć pedał sprzęgła. Ważne jest ustawienie oparcia, kierownicy, która w czasie poruszania się po mieście może być nieco niżej aniżeli podczas jazdy szosą, i lusterek. Te ostatnie są bardzo ważne. W lewym lusterku powinieneś widzieć fragment lewego boku pojazdu i obszar przestrzeni za nim, a w prawym - adekwatnie do lewego - prawy bok i przestrzeń za nim.

Nie można również zapomnieć o dopasowaniu zagłówka (blisko za głową) oraz zapięciu pasów. Tu ważne jest to, że przy zapiętych pasach nie powinieneś mieć problemu z obsługą pojazdu. Lewa noga na podłodze obok sprzęgła, prawa na pedale gazu, ręce na kierownicy - tak mniej więcej wygląda poprawna pozycja. A zachowując ją, bez problemu powinieneś obsłużyć pedał gazu, hamulca i sprzęgła oraz zmienić biegi lub skorzystać z hamulca ręcznego.

Kontrolki pod… kontrolą

Mając już wiedzę na temat czynności, które musisz wykonać, nim odpalisz silnik, czeka Cię wreszcie ruszenie z miejsca. Zaczniesz jednak od nauki jego uruchamiania. Potrzebny będzie Ci do tego pedał sprzęgła. Instruktor zapewne wtajemniczy Cię także w różnicę pomiędzy włączaniem silnika o zapłonie iskrowym a silnika wysokoprężnego.

Przed startem trzeba również sprawdzić wszystkie przyrządy kontrolno-pomiarowe na desce rozdzielczej, np. czy nie sygnalizują jakiejś awarii. Ważna zasada - nie wolno ruszyć z miejsca, gdy którakolwiek z nich pali się na czerwono. Ponieważ w naszym kraju obowiązuje całoroczna jazda na światłach mijania, ich włączenie to kolejna czynność, o której musisz pamiętać.

No to w drogę

Wygląda na to, że o najważniejszych rzeczach instruktor Cię już poinformował. Teraz przyszedł czas, aby nauczyć się sposobu płynnego ruszania i zatrzymywania pojazdu. A więc sprzęgło, pierwszy bieg, zwolnienie hamulca pomocniczego, kontrolne spojrzenie w lusterka, włączenie kierunkowskazu, lekkie wciśnięcie pedału gazu, aby zwiększyć obroty silnika, łagodne puszczenie sprzęgła i… ruszyłeś z miejsca!
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz