Artykuł sponsorowany

O co należy zadbać, aby zagwarantować bezpieczną jazdę autobusem?

O co należy zadbać, aby zagwarantować bezpieczną jazdę autobusem?

Korzystanie z usług przewozowych staje się coraz popularniejsze. Dojazd na imprezy sportowe, grupowe wyjazdy czy przewóz podróżujących na lotnisko – w każdym przypadku bezpieczeństwo stawia się na pierwszym miejscu. W parze z odpowiednim stanem technicznym autobusu idzie oczywiście kierowca, który ma zadbać o to, by pasażerowie dotarli w umówione miejsce na czas. Jakie wymagania powinny więc spełniać autobusy, aby zapewniały bezpieczną podróż?

Odpowiednie przygotowanie autobusów

Autobus przeznaczony do przewozu osób musi być do tego właściwie przygotowany pod względem konstrukcyjnym. Odpowiednia liczba miejsc (powyżej 7 osób, ale nie więcej niż 9), zapewnienie optymalnych warunków jazdy dla kierowcy oraz pożądanego komfortu dla pasażerów – dla bezawaryjnej jazdy wszystko powinno działać jak w zegarku.

Jednak przede wszystkim bezpieczny autobus musi spełniać podstawowe wymagania techniczne. Powinien pochodzić od certyfikowanego wykonawcy, który prowadzi produkcję i sprzedaż autobusów, a także gwarantuje ich bardzo dobry stan techniczny oraz wygodę jazdy.
W przypadku przewozu osób ważna jest także licencja, która umożliwia regularne świadczenie usługi transportu. Aby ją uzyskać, należy mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą oraz zabezpieczenie majątkowe w wysokości 9000 euro na pierwszy przejazd (i 5000 euro na każdy kolejny). Konieczny jest także tytuł prawny do dysponowania samochodami, którymi będzie świadczony przewóz osób. Poza tym przedsiębiorca nie może być skazany za przestępstwa związane z wykonywaniem zawodu lub za przestępstwa karne skarbowe.

Kierowca a bezpieczeństwa jazdy

Autobus musi być przede wszystkim sprawny technicznie. Jeżeli pochodzi od dobrego i sprawdzonego producenta, ryzyko wystąpienia awarii jest minimalne – zaznacza przedstawiciel firmy SprintCar, której przedmiotem działalności jest zarówno produkcja, jak i sprzedaż autobusów oraz mikrobusów.

Jednak bezpieczeństwo jazdy zależy także od kierowcy. Powinien on być odpowiednio przygotowany – najlepiej, jeśli zna zasady pierwszej pomocy – oraz świadomy odpowiedzialności, jaką ponosi, przewożąc pasażerów. Musi także skrupulatnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego, unikać nadmiernej prędkości i nieprzemyślanych manewrów.

Kierowca, który świadczy usługi transportu, zobligowany jest także do posiadania prawa jazdy konkretnej kategorii. Oprócz tego wymaga się od niego również zdania egzaminu z zakresu transportu drogowego – wszystko po to, aby pasażerowie mieli pewność co do bezkolizyjnego transportu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz