Artykuł sponsorowany

O badaniach opryskiwaczy polowych opowiadają specjaliści ze stacji kontroli JACK-MAT

O badaniach opryskiwaczy polowych opowiadają specjaliści ze stacji kontroli JACK-MAT

Sprzęt rolniczy podobnie jak pojazdy osobowe, ciężarowe oraz dostawcze i budowlane podlega okresowym badaniom technicznym. O ile ciągnik czy kombajn muszą być sprawdzone w okręgowej stacji kontroli pojazdów, o tyle osprzęt, w tym opryskiwacze polowe są weryfikowane pod kątem sprawności w specjalnie działających warsztatach. Stanowią je stacje kontroli opryskiwaczy polowych i sadowniczych, które dysponują odpowiednim sprzętem diagnostycznym. Przykładem jest firma JACK-MAT z miejscowości Zagajewiczki w województwie kujawsko-pomorskim. Jej pracownicy opowiadają o tym, po co wykonuje się badania opryskiwaczy i na czym one polegają?  

Badania opryskiwaczy polowych wedle obowiązujących przepisów

Opryskiwacze polowe podlegają obowiązkowym badaniom technicznym, które należy wykonać nie później niż po upływie pięciu lat od dnia nabycia tegoż osprzętu rolniczego. Kolejne badania opryskiwaczy wykonywać trzeba przynajmniej raz na trzy lata. Rolnicy muszą w tym celu zgłosić się do specjalistycznych warsztatów, które posiadają odpowiednie uprawnienia do przeprowadzania badań opryskiwaczy polowych. Takimi zezwoleniami może pochwalić się Stacja kontroli opryskiwaczy polowych i sadowniczych JACK-MAT, która działa w miejscowości Zagajewiczki w województwie kujawsko-pomorskim. Zakład ten dysponuje wysokiej klasy sprzętem diagnostycznym, który zgodny jest z zaleceniami Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Dzięki temu fachowcy JACK-MAT mogą weryfikować działanie takich maszyn jak:

  • opryskiwacze ciągnikowe i samobieżne polowe;
  • opryskiwacze ciągnikowe i samobieżne sadownicze;
  • opryskiwacze wyposażone w belkę opryskową montowane na pojazdach kolejowych;
  • sprzęt przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin montowany na pojazdach kolejowych;
  • instalacje przeznaczone do stosowania środków ochrony roślin w formie oprysku lub zamgławiania;
  • sprzęt samobieżny lub ciągnikowy przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin w formie granulatu;
  • sprzęt agrolotniczy.

Samo badanie jest zaś bardzo wnikliwe, a fachowcy ze stacji kontrolnej sprawdzają wszystkie elementy opryskiwacza oraz jego parametry pracy.

Cel badań technicznych opryskiwaczy polowych

Jak tłumaczą pracownicy stacji kontroli JACK-MAT, opryskiwacze muszą być badane pod kątem technicznym, ponieważ od ich sprawności zależy bezpieczeństwo ich eksploatowania, a także wydajność ich pracy. Dla przykładu nierównomiernie dystrybuowane przez opryskiwacz pestycydy mogą nie tylko ograniczyć plony czy je zniszczyć, ale niosą ryzyko punktowego skażenia środowiska czy narażenia zdrowia operatora. Każdy opryskiwacz musi zatem działać według wskazań producenta, a jego właściciel musi o jego stan techniczny dbać. Specjaliści ze stacji JACK-MAT podkreślają:

Należy pamiętać o tym, iż obowiązujące przepisy wymagają, by rolnicy wykorzystywali opryskiwacze polowe sprawne i skalibrowane. Uchylanie się od badań technicznych podlega zatem grzywnie. Prócz tego każdy rolnik musi wiedzieć, że wojewódzki inspektor badający plony może zakazać ich sprzedaży ze względu na zbyt duże ilości środków ochrony roślin, które na nie działały. Dobrze skalibrowany osprzęt jest zatem tak samo ważny, jak osprzęt wolny od usterek.


Warto też wiedzieć, że w przypadku utraty plonów z przyczyny klęski żywiołowej ubezpieczyciel może prosić o okazanie dokumentów potwierdzających wykonywanie badań technicznych opryskiwacza pod rygorem braku wypłacenia odszkodowania. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz