Artykuł sponsorowany

Nowoczesny wymiar obróbki metali. Na czym polega hartowanie laserowe?

Nowoczesny wymiar obróbki metali. Na czym polega hartowanie laserowe?
Hartowanie jest jedną z najdłużej znanych i wykorzystywanych metod obróbki termicznej metali. Cały proces polega na rozgrzaniu danego materiału do odpowiedniej temperatury, utrzymaniu jej, a następnie na relatywnie szybkim schłodzeniu. Choć konwencjonalne techniki hartowania są wciąż stosowane na skalę przemysłową, to nie da się nie zauważyć, iż coraz większym zainteresowaniem cieszy się wykorzystanie promieni laserowych. Z jakimi informacjami na ten temat warto się zapoznać?

Na czym to polega?


Za cechę charakterystyczną hartowania laserowego z pewnością można uznać fakt, iż wierzchnia warstwa obrabianego materiału ze stali lub żeliwa podgrzewana jest do temperatury niewiele niższej od temperatury topnienia. W zdecydowanej większości przypadków wynosi ona od 900 do 1400 stopni Celsjusza. Podczas całego procesu dochodzi do absorpcji około 40% mocy lasera, co przyczynia się do zmiany pozycji atomów węgla w stopie – czyli przemiany austenitycznej.

Przesuwający się w ustalonym kierunku promień sprawia, iż  gorąca warstwa uprzednio ogrzanego materiału szybko się schładza. Tempo ochładzania nie pozwala na powrót wyjściowej struktury metalu, co  bezpośrednio prowadzi do znacznego zwiększenia twardości. Głębokość hartowania wynosi zazwyczaj od 0,1 do 1,5 mm, aczkolwiek w przypadku niektórych materiałów jest to nawet 2,5 milimetra. Rosnąca z roku na rok popularność hartowania laserowego wynika oczywiście z wielu praktycznych korzyści. O których z nich warto wspomnieć w pierwszej kolejności?

Jakie są największe zalety hartowania laserowego?


Hartowanie laserowe taktowane w kategoriach procesu technologicznego doskonale nadaje się do uszlachetniania najbardziej złożonych pod względem konstrukcyjnym części, które przeznaczone są do pracy pod znacznymi obciążeniami. Wykorzystanie lasera stanowi również najlepszą gwarancję precyzji oraz wyraźnie krótszego czasu wykonania obróbki. Oczywiście trzeba też podkreślić, iż w konwencjonalnych metodach hartowania ze względu na wysoki wpływ ciepła i późniejsze studzenie powstają wypaczenia. Hartowanie laserowe natomiast pozwala na zachowanie części w stanie bardzo zbliżonym do oryginalnego. Dzięki bezdotykowej obróbce nie trzeba wykonywać prac wstępnych i dodatkowych.

Ze względu na konieczność wykorzystania specjalistycznego i niezwykle drogiego sprzętu, z ekonomicznego punktu widzenia, warto zdecydować się na ofertę najbardziej wyróżniających się usługodawców, którzy są w stanie zapewnić obsługę kompleksową. Zdecydowanie zaliczają się do nich pracownicy firmy Plasmet, którzy dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz umiejętności podejścia do każdego zlecenia w sposób indywidualny, wyrobili sobie opinię jednych z najrzetelniejszych w branży. Hartowanie laserowe to idealna opcja dla wszystkich tych, którym zależy na uzyskaniu jak najlepszych rezultatów w jak najkrótszym czasie.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz