Artykuł sponsorowany

Nowoczesne dystalizery ortodontyczne

Nowoczesne dystalizery ortodontyczne

Ortodoncja to niezwykle ważna dziedzina stomatologii, do której wiele osób odnosi się jednak z dużym dystansem. To, czy zęby są proste i właściwie ulokowane ma kardynalne znaczenie dla ich późniejszej kondycji oraz stanu zdrowia. Prawidłowy zgryz warunkuje również poprawną wymowę i sprzyja starannemu przeżuwaniu pokarmów.

Firmy protetyczne – fachowe wsparcie ortodonty

Krzywe, nieestetyczne zęby bywają powodem frustracji i wyobcowania. Często też wywołują problemy funkcjonalne takie, jak zgrzytanie zębami czy dyskomfort podczas jedzenia. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do zniekształcenia rysów twarzy. Dlatego poprawienie ustawienia zębów za pomocą specjalistycznych aparatów jest tak ważne.

Ci, którzy odwiedzają gabinet lekarza ortodonty, rzadko zastanawiają się nad tym, skąd biorą się skomplikowane aparaty, które są produkowane i dopasowywane do konkretnych potrzeb pacjenta. A we właściwym ustawianiu zębów niezbędna jest duża precyzja. Tylko odpowiednio zastosowany nacisk i perfekcyjnie wyregulowane oddziaływanie na skrzywione zęby pozwala przywrócić im właściwe położenie. Kto więc zajmuje się produkcją takich aparatów? To specjalne pracownie protetyczne. Ich zadaniem jest też wykonywanie starannie dopasowanych protez dentystycznych.

Dystalizery i ich rola w prostowaniu zębów

Wśród wielu typów aparatów ortodontycznych znajdziemy również tzw. dystalizery. Są stosowane w praktyce ortodontycznej do prostowania, przesuwania oraz rotacji zębów o nieprawidłowym ustawieniu. Wykorzystuje się je przede wszystkim do poprawiania lokalizacji stałych górnych trzonowców i zębów dolnych.

Skuteczność działania dystalizera jest tak duża, że często eliminuje on potrzebę usuwania zębów wywołujących poważne wady zgryzu. Efekty widoczne bywają już po trzech miesiącach stałego noszenia, ale czas stosowania jest uzależniony od konkretnej potrzeby.

Aparat tego typu może być stosowany tylko z jednej strony szczęki lub też jednocześnie po obu stronach. Standardowo, w górnym łuku mocuje się go do szóstek i kłów, a w dolnym – do dolnej szóstki i górnego kła. Utrwalenie efektów stosowania takiego aparatu wymaga zastosowania miniimplantu ortodontycznego, noszonego jeszcze przez kilka kolejnych miesięcy.

Zalety dystalizerów

Aparaty ortodontyczne mają za zadanie wymuszenie na zębach określonego ruchu. W ten sposób zęby obracają się, prostują czy przesuwają, robiąc miejsce dla innych. W przeciwieństwie do innych aparatów, dystalizery GMD, które oferuje pracownia Hubert Pietrzyk Ortholab, pozwalają na rozbudowę łuków zębowych jednocześnie w trzech kierunkach. To doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu pożądane efekty uzyskuje się korzystając z jednego aparatu, bez potrzeby przedłużania okresu leczenia i narażania pacjenta na duży dyskomfort.

Do wyjątkowych atutów aparatu można zaliczyć skuteczność jego działania. Wymusza on przesuniecie zęba o około 1 mm miesięcznie, a możliwość całkowitego przesunięcia wynosi nawet 7 mm. Ponadto dystalizer oddziałuje równomiernie, z jednakowym naciskiem na trzonowce, a jego poszczególne elementy skonstruowane są w taki sposób, że nie powodują bolesnych odcisków u pacjenta.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz