Artykuł sponsorowany

Nowoczesna obróbka metali – zalety i wady cięcia laserem

Nowoczesna obróbka metali – zalety i wady cięcia laserem

Klasyczna obróbka metali, choć nadal wykorzystywana w zakładach produkcyjnych coraz częściej jest zastępowana nowoczesnymi metodami obróbki stali jak np. cięcie laserem. Jej niewątpliwie największą zaletą jest możliwość precyzyjnego cięcia różnych grubości blach. Zobaczmy, na czym polega cięcie laserem? Jakie są zalety laserowego cięcia blach? Czy ta metoda obróbki metali ma jakieś wady?

Istota laserowego cięcia blach

Laserowe ciecie blach odbywa się gorącym promieniem lasera i gazem technicznym o dużej czystości. W zależności między innymi od mocy urządzeń cięcie laserem może być przeprowadzone metodą spalania, stapiania lub sublimacji. Najbardziej zaawansowane urządzenia do cięcia laserem umożliwiają cięcie metali o grubości sięgającej 30 mm. Ze względu na fakt, iż cięcie laserem odbywa się zawsze przy użyciu maszyn, cechuje się ono również idealną powtarzalnością. Z tego względu laserowe cięcie blach wykorzystywane jest do produkcji seryjnej różnych elementów ze stali w takich branżach jak branża motoryzacyjna, produkcyjna czy wnętrzarska.

Cięcie laserem może być przeprowadzane na różnego rodzaju metalach. Laser można wykorzystać do obróbki stali nierdzewnej, stali czarnej, jak również aluminium. Nowoczesne urządzenia do cięcia laserem takie jak te wykorzystywane w zakładzie Taks-Stal w Kielcach umożliwiają cięcie dowolnych kształtów, w tym wycinania różnej wielkości otworów w różnego rodzaju blachach, bez względu na ich grubość.

Zalety laserowego cięcia blach

Laserowe cięcie blach to nie tylko większa precyzja w odwzorowaniu wzoru w porównaniu do klasycznych metod obróbki metali. Do podstawowych zalet laserowego cięcia blach można zaliczyć:

  • możliwość wykorzystania do wielu rodzajów materiałów – poza wspomnianymi rodzajami metali laser można użyć do obróbki różnych materiałów organicznych i nieorganicznych,
  • obróbka laserem nie wymaga obróbki końcowej – wyeliminowanie konieczności obróbki końcowej typu mechaniczne uszczelnianie lub piaskowanie znacznie przyspiesza proces produkcyjny, jednocześnie podnosi jakość obrabianego materiału. Powierzchnie po cięciu są idealnie gładkie i równe, a co najważniejsze czyste,
  • gwarantuje wysoką precyzję cięcia – przez to, że wiązka laserowa jest niewielkich rozmiarów, cięcie laserowe jest stworzone do wycinania detali w materiale poddawanym obróbce,
  • trwałość urządzeń do cięcia metali – maszyny do cięcia laserowego są nadzwyczaj trwałe.
  • umożliwia redukcję kosztów – pełna automatyzacja produkcji, precyzja cięcia pozwala na redukcję kosztów związanych ze stratami materiału.

Ważną zaletą cięcia laserem jest stałe doskonalenie jakości wykonywanego cięcia, dlatego cięcie laserem coraz częściej wypiera tradycyjne metody obróbki metalu typu obróbka skrawaniem, poprzez frezowanie, toczenie czy szlifowanie obrabianego materiału.

Wady cięcia laserowego

Patrząc na olbrzymie korzyści wynikające ze stosowania w obróbce metali wiązki laserowej, trudno sobie wyobrazić by metoda ta miała jakieś wady. Swego rodzaju wadą mogą być kwestie ekonomiczne procesu cięcia laserem. Z pewnością najbardziej obróbka cięcia laserowego jest opłacalna w przypadku produkcji seryjnej. Problemem może też być dość niewielka ilość specjalistów do obsługi maszyn do cięcia laserowego. Z kolei przyglądając się jakości cięcia laserowego pod względem grubości obrabianego materiału, mimo że wiązka lasera nadaje się do cięcia materiału grubości ok. 30 mm, to najwyższą precyzję, jakość cięcia można uzyskać na materiałach nieprzekraczających 20 mm w przypadku stali szlachetnej oraz 25 mm w przypadku stali konstrukcyjnej.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz