Artykuł sponsorowany

Nim sprawa trafi do sądu – czyli jak można rozwiązać spór w biznesie?

Nim sprawa trafi do sądu – czyli jak można rozwiązać spór w biznesie?

Prowadząc działalność gospodarczą zdarzyć się może konflikt mimo idealnie zbudowanej oferty i wzorowo wypracowanych warunkach współpracy. Nie każdy konflikt musi kończyć się sprawą w sądzie. Istnieją skuteczne sposoby rozwiązywania sporów, do których zalicza się takie metody jak mediacja i arbitraż. Czym jest mediacja? Czym różni się mediacja od arbitrażu?

Spory w biznesie warto próbować rozwiązywać bez udziału sądu. Polubowne rozwiązanie sporów to nie tylko szybszy, ale przede wszystkim tańszy sposób radzenia sobie z sytuacjami konfliktowymi w firmie. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż sposób, w jaki dana firma rozwiązuje spory, może mieć spory wpływ na zachowanie dobrego imienia i poprawnych relacji biznesowych między stronami konfliktu.

Kulturalne rozstrzyganie sporu w biznesie - arbitraż i mediację?

W przypadku gdy przedsiębiorca znajduje się w konflikcie ze swoim kontrahentem, ciężko jest zachować spokój i nie dać się ponieść emocjom. Kłótnie, udowadnianie racji, a nawet próby zastraszania to różne chwyty, których niestety zdarza się, że dopuszczają się strony sporu, chcąc zyskać na czasie, bądź ich zdaniem, w ten mało etyczny, dyskusyjny pod wieloma względami sposób rozstrzygania sporów.

W biznesie stosuje się kulturalne, skuteczne metody rozstrzygania sporów, które prowadzone pod okiem doświadczonego radcy prawnego dają szybkie i zadowalające dla każdej ze stron efekty. Wśród różnych metod rozstrzygania sporów o dwóch z nich warto zawsze pamiętać, by nie dać się ponieść emocjom i nie zaszkodzić wizerunkowi własnej firmy. Mowa o mediacji i arbitrażu.

Istota mediacji – wspólne dochodzenie do rozwiązania

Mediacja prowadzona jest przez osobę trzecią – mediatora (najlepiej, aby była to osoba zarówno znająca istotę prawa gospodarczego, jak i techniki prowadzenia mediacji), którego zadaniem nie jest rozstrzygnięcie sporu a doprowadzanie do zawarcia ugody między stronami konfliktu. Warto zaznaczyć, że jeśli nie uda wypracować się rozwiązania i sprawa trafi do sądu, mediatora nie można powołać na świadka. Mediator jest niezależnym uczestnikiem negocjacji i bez wyraźnej zgody obu stron nie może być przesłuchiwany jako świadek w postępowaniu cywilnym. Przykładem firmy pomagającej przedsiębiorcą w rozstrzyganiu sporów na drodze np. mediacji jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Margos.

Czym jest arbitraż?

Arbitraż podobnie jak mediacja jest pozasądowym sposobem na rozstrzyganie sporów. W przeciwieństwie jednak do mediacji, która na skutek prowadzonej dyskusji ma doprowadzić do wypracowania rozwiązania, trzecia strona (arbiter) rozstrzyga spór, przez co strony konfliktu zyskują gwarancję, że konflikt będzie rozstrzygnięty w sposób profesjonalny i korzystny dla obu stron. Na co dzień arbitraż nazywany jest sądem polubownym, działającym w formie sądu polubownego niestałego (bez siedziby, personelu administracyjnego, po zakończeniu sprawy- wydaniu wyroku ulega rozwiązaniu). W szczególnie trudnych, ważnych dla przedsiębiorców sprawach można zwrócić się do stałego sądu arbitrażowego o rozstrzygnięcie sporu.

W przypadku każdej z metod rozstrzygania sporu bez udziału sądu strony zyskują przede wszystkim na tempie rozstrzygnięcia konfliktu, co jest również istotne z punktu widzenia kosztów negocjacji i możliwości dalszego prowadzenia działalności.

Opracowanie:
Dzierżoniów, Świdnicka 51 lok. D
tel. 660 479 878
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz