Niezwykłe właściwości kwiatów lipy

Niezwykłe właściwości kwiatów lipy

Czy wiesz, że zdrowotne właściwości lipy były znane już w czasach starożytnych? Nic dziwnego, kwiaty lipy świetnie wspomagają kurację w czasie przeziębienia, grypy, zapalenia gardła czy oskrzeli. Są również stosowane przy dolegliwościach żołądkowych, pomagają na bezsenność i działają uspokajająco. Można je stosować również w formie okładów. Przeczytaj, jakie właściwości ma lipa i jak możemy ją stosować w medycynie naturalnej.

Strony www Strony www

Niezwykłe właściwości kwiatów lipy

W medycynie naturalnej wykorzystuje się kwiatostany lipy, które są zbierane w czerwcu. Swoje właściwości zawdzięczają one unikalnemu składowi. Znajdziemy w nich między innymi flawonoidy – związki, które charakteryzują się silnym działaniem antyoksydacyjnym i przeciwnowotworowy. Flawonoidy usuwają z organizmu wolne rodniki, które mogą uszkadzać tkanki i przyśpieszać procesy starzenia organizmu.

Kwiaty lipy zawierają także garbniki, które działają ściągająco na błony śluzowe przewodu pokarmowego i przeciwdziałają biegunkom, a także pobudzające apetyt i wspomagające wydzielanie soków trawiennych olejki eteryczne. Obecna jest w nich również witamina PP, która bierze udział w przemianie białek, tłuszczów i węglowodanów oraz odpowiada za dobry stan nabłonka skóry, przewodu pokarmowego i układu nerwowego. Usprawnia również funkcjonowanie mózgu, rozszerzając naczynia krwionośne.

Oprócz tego kwiaty lipy zawierają:

  • fitosterole,
  • terpeny,
  • pektyny,
  • kwasy organiczne,
  • sole mineralne,
  • witaminę C.

Kwiaty lipy w medycynie naturalnej

Kwiaty lipy na przeziębienie

Lipa zawiera spore ilości kwasu askorbinowego, czyli witaminy C, która chroni przed przeziębieniem, dlatego warto stosować ją pomocniczo w leczeniu infekcji. Wywar z kwiatów lipy pomaga w schorzeniach górnych dróg oddechowych – możemy nim płukać gardło lub robić inhalacje. Lipa działa również wykrztuśnie, dlatego pomoże przy uciążliwym kaszlu. Ponadto, powlekając śluzem gardło, nawilża je i łagodzi podrażnienia. Ma również działanie napotne, dzięki czemu działa przeciwgorączkowo.

Kwiaty lipy na nudności i problemy żołądkowe

Lipa przynosi ulgę w niestrawności i nudnościach. Olejki eteryczne, które się w niej znajdują, zwiększają przepływ żółci do dwunastnicy, zmniejszając tym samym prawdopodobieństwa kamieni żółciowych, ułatwiają trawienie pokarmu i wydalanie niestrawionych resztek z organizmu. Te właściwości sprawiają, że herbata z lipy jest doskonałym regulatorem systemu trawiennego, który dodatkowo działa bardzo łagodnie i nie przynosi skutków ubocznych.

Kwiaty lipy na bezsenność i uspokojenie

Zalety lipy docenią osoby mające problem z zasypianiem. Napar z lipy dodany do kąpieli zadziała bowiem uspokajająco, dodatkowo pobudzając czynności niektórych narządów wewnętrznych i zmniejszając napięcie mięśni gładkich. Zlikwiduje on napięcie i pomoże  w pozbyciu się zmęczenia po długotrwałym wysiłku. Jako naturalny środek nasenny bardzo dobrze zadziała również herbata z lipy.

Kwiaty lipy na stany zapalne skóry

W medycynie naturalnej napar z lipy jest stosowany również zewnętrznie. Możemy go używać do okładów, wspomnianych wyżej kąpieli, płukanek i irygacji. Będzie on pomocny w lekkich stanach zapalnych, podrażnieniach i świądzie. Przyłożony do skóry jako kompres zadziała łagodząco. Możemy go również stosować do pielęgnacji cery – zregeneruje on naszą skórę i uczyni ją bardziej elastyczną, zahamuje złuszczanie się naskórka.

W jakiej postaci stosować kwiat lipy?

  • Gotowa herbata – herbatę z lipy możemy kupić w każdej aptece lub sklepie ze zdrową żywnością, zapłacimy za nią około 10 złotych. Herbatę z lipy stosuje się trzy razy dziennie po filiżance, między posiłkami.
  • Napar – aby przygotować napar z lipy, potrzebujemy łyżeczki suszonych kwiatów, które należy zalać wrzątkiem i pozostawić pod przykryciem na 5-10 minut, a następnie odcedzić i wypić. Do naparu możemy dodać soku malinowego lub miodu. Można też go wypić z dodatkiem cytryny.
  • Okłady – kwiaty lipy możemy wykorzystywać jako okłady np. na skórę i oczy – złagodzą one dolegliwości związane z zapaleniem spojówek, zlikwidują obrzęki i cienie wokół oczu.
  • Składnik kąpieli – wystudzony napar z lipy możemy dodać do kąpieli. Zioła możemy też umieścić w woreczku płóciennym, zawiązać i zanurzyć w wannie wypełnionej do 1/3 wodą o temperaturze około 38 stopni. Taka kąpiel powinna trwać od 15 do 20 minut. Po kąpieli najlepiej położyć się do łóżka i ciepło okryć.
Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także