Artykuł sponsorowany

Niedoceniane rękawice lateksowe

Niedoceniane rękawice lateksowe

Stosowanie rękawiczek jednorazowych stanowi we współczesnej rzeczywistości standard, niezależnie od tego czy wykorzystuje się je w medycynie, kosmetyce, gastronomii czy innych dziedzinach naszego życia. Właśnie dlatego ważne jest, by wybrać rękawiczki, które łączą w sobie właściwości ochronne, komfort i wygodę użytkowania, a także optymalne dopasowanie do kształtu dłoni.

Doskonała druga skóra                                                       

Praktyczne, wykonane z lateksu rękawice wyróżniają się nieprzeciętną wytrzymałością i wodoodpornością. Można je stosować nie tylko podczas dbania o czystość w domu lub miejscu pracy, ale też we fryzjerstwie, ogrodnictwie, rolnictwie czy podczas obróbki żywności.

Zapewniają ochronę rąk przed środowiskiem wilgotnym. Są dobrą ochroną codziennego użytku przed środkami chemicznymi, takimi jak: proszki do prania czy płyny czyszczące.

Rękawice lateksowe wykonane są z lateksu kauczuku naturalnego – materiału, który od samego początku był wykorzystywany do produkcji rękawic.

Jednak nie tak doskonały

Z reguły alergia na lateks wywołuje reakcję typu bezpośredniego: kilka minut po kontakcie z produktem zawierającym lateks naturalny dochodzi do pokrzywki kontaktowej. W pomieszczeniu, w którym używane są rękawice lateksowe, niektórzy pacjenci mogą reagować alergicznym nieżytem nosa, alergiczną astmą, aż po wstrząs anafilaktyczny.

Naturalne tworzywo

Sok mleczny bogaty w tak istotny dla przemysłu kauczuk występuje u około 2000 różnych gatunków roślin, jednak do celów produkcyjnych pozyskuje się go głównie z drzewa kauczukowca brazylijskiego - hevea brasiliensi. Z jednego takiego drzewa można uzyskać około 5kg surowca suchego. Kauczuk wysokiej jakości cechuje się żółtym kolorem, jednak w procesie technologicznym może zostać odbarwiony lub zabarwiony na zadany kolor.

Naturalny kauczuk, chemicznie rzecz biorąc, to polimer należący do grupy politerpenów, o chemicznej nazwie cis-1,4-poliizopren. Masa cząsteczek po kontakcie z tlenem wzrasta co powoduje zmianę gęstości i stanu substancji. Nie jest to jednak już gotowy lateks.

Lateks naturalny to koloidalny roztwór kauczuku naturalnego, który w nomenklaturze chemiczno - przemysłowej oznacza wszelkie emulsje polimerów, w tym także gum i plastików. Sok mleczny z drzewa kauczukowego poddaje się stabilizacji substancjami alkalicznymi, czyli np. amoniakiem. Ostateczny produkt, czyli koloid lateksu naturalnego wykorzystywany w przemyśle, otrzymuje się poprzez zagęszczanie soku mlecznego, co przeprowadza się poprzez odwirowanie oraz częściowe odparowanie wody. Dodatkowo, koagulacja zachodzi po np. zamrożeniu, dodaniu roztworów soli rozpuszczalnych w wodzie lub właśnie po zakwaszeniu.

Lateks naturalny jest najbardziej biodegradowalnym materiałem spośród wykorzystywanych przy produkcji rękawic.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz